Keď sa v lete naplno prevalili finančné problémy finančnej skupiny Arca Capital so splácaním dlhopisov, začali sa TRENDU ozývať znepokojení investori. Ich spektrum je rôznorodé a ťažko ich deliť na malých a veľkých.

Ozvali sa napríklad niekoľkí českí investori, ktorí do zmeniek Arcy investovali skoro 100-tisíc eur. Pre niektorých z nich investícia predstavovala len tri až päť percent ich voľných finančných prostriedkov.

Arca Capital
Neprehliadnite

Arca má vraj strategického investora z Londýna, píše o tom v liste klientom

Príbehy drobných investorov

Iní investori však taký komfort väčšinou nemajú. Pre jedného to bola viac ako tretina všetkých peňazí na investovanie. Ďalší investor zo Slovenska skončil s dlhopismi Arcy v sume viac ako 20-tisíc eur. TRENDU tvrdí, že tam vložil všetky rodinné úspory a zrušil aj životné poistky. U ďalšieho, ktorý si cez dlhopisy Arcy išiel dlhodobo sporiť po 200 eur mesačne, tvoria jeho vklady významnú časť mesačného príjmu.

Z príkladov vidno, že veľmi záleží na tom, koľko zo svojho finančného majetku ľudia investovali. „Keby ste boli napríklad milionár, ktorý chce určitú, pre neho nepodstatnú sumu použiť na hazard, môže byť pre neho vhodná aj ruleta,“ ilustruje Pavol Kožík, generálny riaditeľ a majiteľ skupiny Proxenta, ktorá takisto vydáva firemné dlhopisy, najmä na developerské projekty.

Pre niektorých investorov sa asi nadlho stanú firemné dlhopisy toxickým aktívom, do ktorého už peniaze nedajú. Lenže to nie je dobrý prístup. Firemné dlhopisy nie sú podľa odborníkov dobré či zlé, ale majú rozličnú mieru rizika a sú vhodné pre rôznych investorov.

„Podnikových dlhopisov sa netreba báť, len im treba lepšie rozumieť,“ píše v blogu člen Bankovej rady Národnej banky Slovenska Vladimír Dvořáček.

Kajmanské ostrovy
Neprehliadnite

Záchranca Arcy Capital má rád teplé Karibské more a chorľavé európske firmy

Dominový efekt?

Otázne je, či sa môže po prípadnom konkurze Arcy Capital roztočiť špirála so žiadosťami o predčasné splatenie a s následným nevyplácaním investorov u iných slovenských firiem. Keby to nastalo, môže vzniknúť dominový efekt, pretože vo firemných dlhopisoch je veľa peňazí. Podľa odhadov Národnej banky Slovenska tam mali slovenskí investori ku koncu minulého roka investovaných 7,7 miliardy eur.

Na porovnanie, v podielových fondoch mali Slováci koncom vlaňajška investície za desať miliárd eur. Na to, aby Arca Capital spôsobila zlyhanie celého trhu s firemnými dlhopismi, by sa museli problémy, ktoré ju doviedli do tejto situácie, objavovať aj u iných emitentov cenných papierov. Museli by teda byť splnené dva predpoklady: zlyhávajúce podniky v portfóliu a problémy s likviditou. To sa zatiaľ na trhu nedeje.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa