Mohlo by sa zdať, že čiary na nebi po lietadlách naznačujú oživenie letectva a víziu lepších časov. Opak je pravdou a aj dnes zažívajú letecké spoločnosti akútny nedostatok pasažierov.

V súčasnosti je ich stále menej o viac ako 50 percent v porovnaní s minulým rokom. Vyplýva to z údajov Leteckej medzinárodnej asociácie (IATA), ktorá vydáva správy o stave letectva.

Veľké národné, ale aj súkromné spoločnosti stále nemajú dostatočný počet zákazníkov, takže svoje flotily musia držať na zemi, čo je nákladnejšie ako samotné lietanie.

„V súčasnosti sa predpokladá, že počet cestujúcich v roku 2020 klesne približne o 60 percent, čo predstavuje asi 705 miliónov ciest cestujúcich. Krátkodobý výhľad na oživenie v Európe zostáva veľmi neistý,“ píšu zástupcovia IATA.

Lietadlo spoločnosť Wizz Air
Neprehliadnite

Wizz Air opäť prekvapuje: naďalej expanduje smerom na východ, v Rusku sľubuje letenky do 50 eur

Akcie prudko klesajú

S prežívaním leteckých spoločností súvisí aj rast nezamestnanosti, ktorá sa neustále zvyšuje. Odhaduje sa, že v leteckom odvetví a naň priamo naviazaných segmentoch môže prísť naprieč celou Európou o prácu približne sedem miliónov ľudí. Z toho najviac – vyše 700-tisíc ľudí – vo Veľkej Británii.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa