Zatiaľ čo sa na začiatku pandémií kreslili scenáre, v ktorých kancelárie a obchody zívali prázdnotou, dnes je všetko inak. Dva pandemické roky priniesli podnikateľom nové skúsenosti, a tak sa návrat do firiem nie lenže koná, ale často je aj premyslenejší.

Podnikatelia si totiž mali možnosť porovnať, aké druhy priestorov skutočne potrebujú, čo vytvorilo nie len nové hybridné spôsoby práce, ale aj nové požiadavky v oblasti komerčných nehnuteľností, predovšetkým kancelárskych priestorov.

Kríza a zmeny

Kancelárske priestory podľa odborníka na reality Viktora Obtuloviča zo spoločnosti FinGO.sk ostávajú súčasťou firemnej kultúry a podnikania. Spoločnosti však majú záujem skôr o moderné A+ kancelárie, ktoré využívajú ako lákadlo pri prechode na klasické či hybridné formy práce.

„ Problémové skôr budú budovy staršie ako 10 rokov, nakoľko väčšina naakumulovaného dopytu sa sústreďuje na nové kancelárske budovy, v ktorých záujemcovia  dostávajú pridanú hodnotu v podobe služieb."

Pandémia definitívne neskoncovala ani s obchodnými centrami. Napriek prechodu mnohých podnikateľov na E-commerce sa do nich ľudia vracajú, aj keď tržby nájomníkov podľa informácií Tatra banky ešte nedosiahli predpandemickú úroveň.

Ľudia sa do kancelárskych priestorov po pandémií vrátili
Zdroj: TASR
Ľudia sa do kancelárskych priestorov po pandémií vrátili

Vedúci oddelenia realitného fondu, Andrej Lehotský však uvádza, že práve v prípade obchodných centier vidieť ako nábehová krivka s uvoľňujúcimi sa opatreniami rastie. Nie všetky komerčné nehnuteľnosti však na koniec pandémie reagujú takto výrazne.

Napríklad retail parky boli zatvorené kratšie než klasické veľké obchodné centrá, a tak sa mohli v porovnaní s nimi rýchlejšie spamätať. Preto sa podľa A. Lehotského osvedčili ako stabilné aktívum už počas pandémie.

Ako ďalší príklad uvádza , analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický priemyselné nehnuteľností. Ide  najmä o skladovacie priestory a logistické centrá, ktoré si pre prudký nárast nákupov cez internet polepšili.

„Ich atraktivitu  nezmení ani návrat  ľudí do  bežného života po zrušení prísnych pravidiel,“ myslí si Kubrický a nie je jediný. Tatrabanka eviduje výrazne zvýšený dopyt nájomcov práve po logistických a skladových centrách.

Zodpovedajú tomu  výsledky najnovšej správy EMEA Real Estate Market Outlook 2022, ktorú vypracovala globálna realitno-poradenská spoločnosť CBRE.  Ukazujú, že len počas roka 2021 vzniklo na Slovensku takmer 200-tisíc metrov štvorcových nových priestorov logistických a priemyselných nehnuteľností a ďalších 400-tisíc bolo vo výstavbe.

Na snímke je stavba projektu Sky Park v Bratislave.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN
Na snímke je stavba projektu Sky Park v Bratislave.

Rásť by mal aj záujem o prenájom kancelárskych priestorov. Nárast môže byť taký veľký, že sa tento sektor ocitne v stave takzvaného landlord marketu, teda situácie na trhu, v rámci ktorej si prenajímatelia budú môcť vďaka plnej obsadenosti nájomcov vyberať. Nemusí to pritom trvať dlho.

 Už na konci roka  2021 bola miera neobsadenosti podľa správy CBRE Slovensko na úrovni 11,7 percenta. „V roku 2022 však očakávame ďalší pokles,“ upozornil Oliver Galata, riaditeľ prenájmu kancelárskych priestorov CBRE Slovensko.

V odhadoch je zdržanlivejší V. Obtulovič, ktorý očakáva, že nie len tento, ale aj budúci rok si budú môcť nájomcovia vyberať z vyššej ponuky kancelárskych priestorov a stav takzvaného tenant marketu teda situácie, v ktorej si nájomcovia môžu vyberať z vyššej ponuky nehnuteľností, pretrvá.. „Na konci roka 2023 sa však karta môže obrátiť a začne si vyberať prenajímateľ,“ myslí si.

Ceny zatiaľ stabilné

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa