Dáta z trhu práce sú pravdepodobne najdôležitejšími štatistikami v americkej ekonomike. Od nich sa totiž odvíja zdravie domácností a ich spotreba, ktorá poháňa ekonomiku. S pracovným trhom americká ekonomika stúpa, aj padá.

KK47 Washintgton - Na snímke šéf Americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell počas tlačovej konferencie vo Washingtone 21. septembra 2022. Fed zintenzívnila svoj boj proti chronicky vysokej inflácii a v stredu zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 0,75 percentuálneho bodu, už tretíkrát po sebe, na rozpätie od 3 % do 3,25 %. FOTO TASR/AP
Federal Reserve Chair Jerome Powell speaks at a news conference Wednesday, Sept. 21, 2022, at the Federal Reserve Board Building, in Washington. Intensifying
Neprehliadnite

Centrálna banka otvorila okno do budúcnosti, investori zutekali, kým mohli

Súbor štatistík za november, ktorý bol zverejnený začiatkom decembra, ukázal, že americká ekonomika ešte stále stúpa a Fed nebude môcť len tak povoliť v boji proti inflácii. Čím silnejšia ekonomika, tým sú totiž inflačné tlaky vyššie. Hlavne, ak mzdy rastú tempom päť percent medziročne.

Aby toho nebolo málo, dáta boli ešte silnejšie, ako sa čakalo. Vytvorilo sa viac pracovných miest, než predpokladali analytici, a staršie dáta sa revidovali nahor. Mzdy na mesačnej báze rástli najsilnejšie v tomto roku a medziročné tempo rastu opäť prekročilo päť percent, hoci sa čakalo spomalenie rastu na 4,6 percenta.

Participácia na trhu práce mierne poklesla, čo znamená menej ľudí na pracovnom trhu, ich nedostatok, ďalší tlak na mzdy a vyššiu infláciu. Spočítané a zrátané, nemusí byť isté, že Fed tak skoro ukončí periódu zvyšovania sadzieb, ako sa investori nádejali, keď začali nakupovať akcie počas posledných týždňov.

Už sa to zhoršuje, ale nie je to vidieť

Šéf asset managementu najväčšej investičnej banky v Spojených štátoch JPMorgan tvrdí, že dáta boli zdeformované jednorazovými faktormi a podkladové trendy ukazujú slabnutie ekonomiky.

Spôsob zberu a vyhodnocovania dát teraz nahráva nadhodnocovaniu skutočnej sily pracovného trhu a je otázkou času, kedy sa slabosť, ktorú teraz nevidieť, prejaví vo zverejňovaných dátach. Výsledkom týchto trendov by malo byť úplné zastavenie zvyšovania sadzieb v USA, čo by finančné trhy mohli privítať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa