Po Novom Zélande, Austrálii, Kanade či Českej republike badať značné posuny na trhu s nehnuteľnosťami aj v Spojených štátoch. Horúci dopyt po bývaní v posledných mesiacoch ochladol; trh sa dostáva do recesie. Príčinou je, že rastúca inflácia a úrokové sadzby odrádzajú mnohých Američanov od kúpy domu či bytu.

Odborníci pre Business Insider povedali, že realitný trh sa pripravuje na „mäkké pristátie“. Chris Low, hlavný ekonóm FHN Financial, hovorí, že tieto znaky môžu naznačovať, že trh s bývaním prichádza do recesie. A to pravdepodobne znamená, že aj zvyšok ekonomiky bude čoskoro v recesii.

Americký trh nehnuteľností prechádza postupne rôznymi dynamickými zmenami. Po nafukovaní cien až na úroveň bubliny nastal klesajúci trend. Kupujúci odstupujú od viacerých obchodov s nehnuteľnosťami, padajú aj objemy stavebných prác.

Dva výsledky

Podľa výsledkov prieskumu spoločnosti John Burns Real Estate Consulting dosiahla celoštátna miera zrušenia stavby domov v júni 14,5 percent, čo je najvyššia hodnota od apríla 2020. Trh s nehnuteľnosťami sa ochladzuje a to môže podľa oslovených expertov viesť k jednému z dvoch výsledkov: korekcii alebo kolapsu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa