Spojené štáty americké plánujú v najbližších mesiacoch na boj s pandémiou minúť neuveriteľných 1,9 bilióna dolárov. Najviac, až bilión dolárov, pôjde na sanovanie ekonomických škôd amerických domácností, ktoré majú napríklad dostať jednorazový príspevok vo výške 2 100 dolárov.

Neustálymi lockdownami najviac zasiahnuté malé podniky majú dostať 440 miliárd. Ďalších 415 miliárd dolárov sa minie na podporu vakcinačného programu a rýchleho návratu detí do škôl. Zvyšok peňazí sa použije na rôzne menšie opatrenia.

Z pohľadu nezamestnaných Američanov je najväčšou pomocou zvýšenie dávok v nezamestnanosti, ktoré stúpnu o 100 dolárov na 400 dolárov za týždeň. Takéto zvýšenie má platiť minimálne do októbra tohto roku. Bez časového obmedzenia sa zvýši minimálna mzda, ktorá stúpne viac ako dvojnásobne na 15 dolárov za hodinu.

„Viem, že môj záchranný program nebude lacný, ale pokiaľ ho nezrealizujeme, tak prídeme o oveľa viac peňazí,“ vyhlásil v prejave nový americký prezident J. Biden. Na predstavený záchranný plán americké akcie reagovali rastom.

Časť analytikov sa obáva, že príliš lacné peniaze kombinované s častými lockdownami spôsobia vznik akciovej bubliny a po jej prasknutí sa svet ocitne v podobnej kríze ako v roku 2010. Nový americký prezident nesúhlasí s týmito námietkami. „Pokiaľ teraz investujeme chytro a s dôrazom na amerických pracujúcich a ich rodiny, tak posilníme našu ekonomiku, znížime nerovnosť a vývoj štátnych financií nastavíme na udržateľný kurz,“ dodal.

Na začiatku obchodnej vojny stáli nelegálne štátne podpory výroby amerických a európskych lietadiel.
Zdroj: LM Otero
Na začiatku obchodnej vojny stáli nelegálne štátne podpory výroby amerických a európskych lietadiel.

Neistý koniec obchodnej vojny

J. Biden sa novým šéfom Bieleho domu oficiálne stane počas stredajšej inaugurácie. Jeho predchodca Donald Trump stihol na poslednú chvíľu uvaliť clá vo výške 25 percent na francúzske vína a nemecký alkohol. Išlo o odvetnú reakciu na rovnako vysoké európske clá, ktoré začali platiť koncom minulého roka a zasiahli americké orechy, pomarančové džúsy, tvrdý alkohol, mrazené ryby, či niektoré druhy kalifornských vín. Príjmy z nových obchodný bariér odhadla Európska únia na približne 4 miliardy dolárov za rok.

Právo uvaliť clá na americké výrobky získala Európa na základe rozhodnutia Svetovej obchodnej organizácie (WTO). V tomto prípade išlo o odvetu za nezákonnú podporu leteckej spoločnosti Boeing americkým štátom Washington. Podobné rozhodnutie vydalo WTO aj voči Európskej únií za nelegálne dotácie výrobcovi lietadiel značky Airbus. Na jeho základe Američania už koncom roka 2019 uvalili clá na európske výrobky v hodnote 7,5 miliardy dolárov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa