Predražený trh akcií motivuje v období rapídnej inflácie k hľadaniu alternatívnych investícií, ktorými môžu byť napríklad komodity alebo nehnuteľnosti, menej už kryptomeny.  Práve tie v posledných dňoch prudko oslabujú a hodnota celého trhu digitálnych mien padla prvýkrát od januára 2021 pod jeden bilión amerických dolárov. 

Cena bitcoinu sa prepadla na najnižšiu úroveň od decembra 2020, a to pod 20-tiísc dolárov. Pritom ešte vlani v novembri sa bitcoin, ktorý predstavuje najstaršiu a najrozšírenejšiu kryptomenu sveta, predával takmer za 69-tisíc dolárov. V absolútnom vyjadrení tak ide o bezprecedentný pokles jeho ceny.   

Úlohu v tom zohráva najmä súčasná makroekonomická situácia i vážne problémy významného kryptomenového projektu. Cenu ťahá dole averzia investorov a špekulantov k rizikovejším aktívam. Podobne ako bitcoin zaznamenali v posledných mesiacoch výrazné prepady i akciové trhy, najmä kurzy akcií stratových technologických firiem.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič 22. marca 2022. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Matovič skrýva miliardy eur, no mália sa mu. Nižšie dane nebudú, chce vybrať od ľudí ešte viac

„Za mohutným výpredajom bitcoinu je všeobecný odliv medzinárodných investorov z rizikových investícií,“ konštatuje Lukáš Kovanda, ekonóm a analytik Trinity Bank. „Zvlášť rizikové investície čelia obnovenej vlne výpredajov v reakcii na posledné zverejnenie májovej inflácie v USA. Jej miera 8,6 percenta trhy šokovala. Ide o najvyššiu infláciu za 40 rokov,“ dodáva analytik.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa