Priemerná inflácia sa pod hranicu piatich percent dostane až v roku 2025. Upozorňuje na to v najnovšej ekonomickej prognóze Národná banka Slovenska (NBS). Dosiahnutiu stanoveného cieľa dvojpercentnej inflácie bude brániť najmä zdražovanie energií pre domácnosti. „Súčasné ceny nezodpovedajú trhovým podmienkam. Toto nás v budúcnosti dobehne. V nasledujúcich rokoch očakávame nárasty cien energií približne o dvadsať až tridsať percent,“ varuje guvernér NBS Peter Kažimír.

Takýto vývoj môžu odvrátiť len štedré kompenzácie zo strany vlády. Lenže takto minuté miliardy eur budú chýbať napríklad v školstve alebo zdravotníctve. Zároveň trhové ceny energií sa takmer isto nevrátia na hodnoty pred príchodom energetickej krízy. Dôvodom je napríklad preferovanie drahších zelených energií. Súčasné kompenzácie len odsúvajú do budúcnosti problém zdražovania energií pre domácnosti. Štát navyše štedré dotácie dlhodobo neutiahne.

Zlé hospodárenie
Rozpadnutá koalícia dosiahla ako-tak rozumný deficit len v roku 2022. NBS ho odhaduje vo výške 3,3 percenta HDP. Rozpočtový schodok v tomto roku stúpne na 6,1 percenta HDP a v roku 2024 až na 6,6 percenta HDP. Finančné trhy s veľkou pravdepodobnosťou už nasledujúcu vládu dotlačia buď do škrtania sociálnych dávok alebo zvyšovania daní. Pomôcť môže aj štedrá pomoc s cenami energií adresovaná len najchudobnejším domácnostiam. Štát zároveň musí obyvateľov motivovať do šetrenia energií.

Klesajúce reálne mzdy

NBS v tomto roku očakáva infláciu vo výške 10,5 percenta. Väčšina pracujúcich ľudí nebude schopná so zamestnávateľmi dohodnúť podobne razantné zvyšovanie platov. Reálne mzdy preto v roku 2023 poklesnú o 0,4 percenta. Napriek tomu pôjde o citeľné zlepšenie oproti minulému roku, kedy reálne mzdy klesli až o 5 percent. Väčšina ľudí si za svoj zárobok bude môcť dovoliť nakúpiť viac tovarov až v roku 2024. NBS na budúci rok očakáva rast reálnych platov o 2,4 percenta.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa