Máločo je také neisté, ako slovenský dôchodkový systém. Každý minister ho prispôsobuje svojej vlastnej predstave o „spravodlivosti“. Výsledkom je komplikovaná schéma plná najrôznejších výnimiek. „Politici zvyknú pretláčať do penzijného systému svoje vlastné predstavy. Pre dlhodobú stabilitu to rozhodne nie je dobré. Navyše takýto prístup vedie k ignorovaniu vážnych problémov. V súčasnosti napríklad vysoká inflácia požiera kúpnu silu súkromných dôchodkov a nikto to nerieši,“ povedal v rozhovore pre TREND ekonóm Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž.

V kuloároch vládnej koalície prebieha závažná debata. V rámci nej padol návrh na zníženie odvodov do II. piliera na rovné štyri percentá. Ušetrené peniaze sa majú použiť na financovanie rodičovského bonusu. Čo si o tom myslíte?

Rodičovský bonus nie je dobrý nápad. Na tom panuje medzi odborníkmi zhoda. Jediným jeho výsledkom bude zhoršenie udržateľnosti verejných financií. Rozhadzovanie raz spôsobí obrovské problémy. Konkrétne nebude dosť peňazí na dôchodky. Potom bude vláda nútená prikročiť k ich zmrazeniu a v krajnom prípade aj znižovaniu.

To určite nikto nechce. Negatívny vývoj môže zvrátiť jedine udržateľné nastavenie systému. Žiaľ, rodičovský bonus je krok opačným smerom. Bude stáť obrovské peniaze a navyše spôsobí viaceré nespravodlivosti. Napríklad ľudia starajúci sa celý život o zdravotne postihnuté deti nedostanú navyše ani jedno euro. Utópiou sú aj úvahy o tom, že práve rodičovský bonus zvýši počty novorodencov.

Prečo?

Mladí ľudia dnes majú iné sny, ako založenie veľkej rodiny. Chcú spoznať svet, mať vlastnú kariéru a aj v bohatších západných štátoch je trendom mať jedno maximálne dve deti. Takýto vývoj spoločnosti potvrdzujú všetky sociologické výskumy. Navyše rodičovský bonus s veľkou pravdepodobnosťou zanikne potom, ako post ministra práce opustí Milan Krajniak (Sme Rodina). Inými slovami vyplácanie peňazí je veľmi neisté pre slabú podporu u iných politických strán.

Na snímke vľavo predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) a vpravo minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) počas 1. rokovania Hospodárskej a sociálnej rady SR 21. mája 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Súkromné dôchodky v ohrození. Kvôli rodičovskému bonusu sa rokuje o zmenšení II. piliera

Čo si myslíte o znížení odvodov do II. piliera na rovné štyri percentá?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa