Keď sa pred pár týždňami dostal do médií návrh stavebného zákona z dielne vicepremiéra Štefana Holého, vyvolalo to prudké reakcie najmä samospráv. Tie totiž podľa návrhu majú prísť o stavebnú agendu a možno aj o samostatné rozhodovanie o svojom území.

Nasledovala mediálna prestrelka medzi Š. Holým a zástupcami miest a obcí. Vicepremiér starostov obviňoval zo zemepanských móresov, kritizoval neschopnosť obcí robiť stavebnú agendu efektívne a rýchlo. Naznačoval aj korupčné správanie medzi niektorými starostami a sľuboval koniec „vybavovačiek“ stavebných povolení cez spriaznené osoby.

Štefan Holý, podpredseda vlády SR pre legislatívu a strategické plánovanie.
Neprehliadnite

Stavebný zákon nepripravujeme na objednávku developerov. Pomôže všetkým

Vynechané z prípravy

Miestne samosprávy to však vidia inak a kritické tvrdenia podpredsedu vlády napospol odmietajú. S väčšinou nových pravidiel obsiahnutých v návrhu zákona majú problém, akceptujú len digitalizáciu stavebného konania.

Zároveň samosprávy, konkrétne Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), vicepremiérovi vyčítajú, že neboli prizvané na rokovania zákone a s návrhom sa mohli oboznámiť až na poslednú chvíľu. Š. Holý v rozhovore pre TREND tvrdil, že zástupcovia miest a obcí sa na rokovaniach o stavebnom zákone na začiatku zúčastnili, ale neskôr už nie.

Napokon dostali pracovnú verziu návrhu stavebného zákona v januári tohto roka. ZMOS aj Únia miest Slovenska tvrdia, že formu prípravy zákona nepovažujú za serióznu a tvrdo ju kritizovali.

Podľa informácii TRENDu z komunálneho prostredia sa už návrh stavebného zákona aj vzhľadom na kritiku a výhrady prerába a zlaďuje s pripomienkami aj miest a obcí.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa