Zverejňovanie výsledkov hospodárenia spoločností prináša investorom čoraz menej radosti. Tučné marže z čias stimulov a pandémie sú preč a situácia sa pravdepodobne bude ešte ďalej zhoršovať. Nastáva čas uťahovania opaskov.

Vývojové a výrobné centrum spoločnosti Amazon
Neprehliadnite

Boj o marže sa začína. Firmy prinášajú zlé správy, nasledovať bude sekanie nákladov

Čo to znamená pre ekonomiku, sa dá ľahko predvídať. Prepúšťanie, rušenie nadbytočných prevádzok, škrtanie menej rentabilných projektov, definovanie priorít a obmedzovanie rozpočtov.

Čo sa predvída ťažšie je to, aký dopad to bude mať na ekonomiku a nakoľko sa podarí zachrániť zisky. Inak povedané, ako veľmi budú musieť zisky poklesnúť, aby sa stali udržateľnými aj v prostredí slabšej ekonomiky, vyšších úrokov a nákladov.

Biznis je otázkou priorít

Firmy totiž nevedia ovplyvniť, aká silná je ekonomika a aké veľké budú tržby. Vedia však ovplyvniť, koľko a na čo míňajú. Ako prvé sa ponúka úprava investičných plánov, teda kapitálových výdavkov. Preferujú sa produkty, ktoré majú vyššiu pridanú hodnotu, prípadne najväčší potenciál rastu. To znie ako klišé, ale v skutočnosti ide iba o to, že firmy si musia určiť priority, kam chcú smerovať.

Procesy je možné optimalizovať, automatizovať, aby zaberali menej času a stáli menej peňazí. Namiesto veľkých projektov sa rozbiehajú menšie a krátkodobejšie, ktoré na seba nadväzujú a prinášajú priebežné výsledky pre firmu aj klientov.

Tým, že sa skracuje čas doručenia výsledku, zrýchľuje sa spätná väzba a možnosť zlepšovania či učenia sa. Možností je skrátka dosť, ale skôr či neskôr optimalizácia zasiahne aj subdodávateľov. Externých, teda firmy. Ale aj interných, teda zamestnancov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa