Firmy po celom Slovensku dostávajú vysoké zálohové platby za energie a mnohé netušia, ako sa v tejto situácii zachovať. Vláda tvrdí vydržte, firmy tvrdia, že takto to fungovať nebude. Zatiaľ čo domácnosti dostanú lacnú elektrinu, malé firmy musia platiť niekoľkonásobne viac. Vláda im na tlačových konferenciách sľubovala pomoc, tá však nefunguje.

„Premýšľame o dvoch smeroch. Buď do schémy pomoci zahrnieme aj zálohové platby, teda, aby mali firmy možnosť uhradiť ich  ešte počas januára, alebo sa budeme snažiť dohodnúť s dodávateľmi, aby posunuli termín splatnosti faktúr,“ uviedol štátny tajomník ministerstva hospodárstva Peter Švec. Nie je však jasné, ako má pomoc fungovať, ani to, dokedy. Isté je len to, že štát v tomto smere zlyhal a na poslednú chvíľu hľadá možnosti, ako to riešiť.

Odborné podnikateľské zväzy apelujú na to, aby štát firmám pomohol rovnako ako domácnostiam, teda, aby sa vláda dohodla priamo s dodávateľmi a zvýšené faktúry nad určitú hranicu jednoducho podnikateľom zadotovala.

Tiež, aby napríklad dodávatelia energií vystavili opravné faktúry so sumami ako vlani a rozdiel v cenách si štát vyriešil priamo s dodávateľmi energií.  Prípadne, aby podniky nemuseli do vyriešenia situácie vládou platiť vysoké faktúry vôbec a počkali s ich úhradou do určitého termínu, kým budú jasné pravidlá pomoci štátom.  Tie rezort hospodárstva sľubuje upresniť už v týchto dňoch. 

Poslednou informáciou z vládnych kruhov  je, že dodávatelia pravdepodobne stiahnu a stornujú poslané faktúry s vysokými sumami. Namiesto nich vydajú nové, kde bude zastropovaná cena 199 eur za megawatthodinu (MWh) pri elektrine, 99 eur/MWh pri plyne. To bude maximálna cena, ktorú vraj malí podnikatelia za komoditu zaplatia. Túto informáciu musí ešte oficiálne potvrdiť rezort hospodárstva, zatiaľ nič z toho neplatí. 

„Zálohové faktúry by teda mali byť oproti vlaňajším zhruba 2-násobné, žiaľ, viac sa nedá urobiť.  To bude maximálna cena, ktorú malí podnikatelia za komoditu zaplatia. Ak dodávatelia nakúpili plyn alebo elektrinu drahšie, čiže im vznikne strata, vydokladujú to ministerstvu a to im bude stratu kompenzovať zo štátnej kasy," uvádza na svojej sociálnej sieti predseda hospodárskeho výboru parlamentu Peter Kremský (OĽANO).

Otvorene pritom firmy vyzval, aby neplatili vysoké faktúry, ktoré dostali, majú žiadať dodávateľov energií,  aby ich stornovali a poslali nové so zastropovanými cenami. Jedna vec sú však plány politikov, iná je súčasná nastavená legislatíva, ktorá toto v súčasnosti neumožňuje. Je otázne, do akej miery sa táto dohoda vo vláde skutočne stane realitou a čo bude vlastne platiť.  

Anketa
Podnikatelia v týchto dňoch dostávajú obrovské zálohové faktúry za energie. O koľko percent ich podľa vás dodávatelia energií zvýšili?
  • 4%
  • 3%
  • 24%
  • 37%
  • 4%
  • 28%

V problémoch sa ocitli aj veľké podniky. „Zatiaľ nevieme, čo bude nesledovať, teda koľko peňazí celkom sa bude alokovať na pomoc, koľko peňazí bude pomoc predstavovať pre jednotlivcov, na aké obdobie by mala byť pomoc, teda ako celý systém bude fungovať. To, čo je paradoxné, žiadali sme pomoc vo forme zrušení tarifných a distribučných poplatkov. Bohužiaľ, dozvedeli sme sa pravý opak, že niektoré tarifné poplatky sa pre podnikateľov zvýšili," uviedol na spoločnej tlačovej konferencii zamestnávateľských zväzov prezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Miroslav Kiraľvarga.

Predsedníčka Združenia dodávateľov energií (ZDE) Jana Ambrošová vidí problém v tom, že vlaňajšia schéma pomoci sa týkala dvoch letných mesiacov, kedy bola napríklad spotreba plynu zanedbateľná. Omnoho viac by výzva pomohla počas vykurovacej sezóny. 

„Keďže sa nepodarilo vyčerpať všetky zdroje, určené na pomoc, uvítali by sme, keby sa vyhlásila rovnaká výzva aj na posledné tri mesiace roku 2022,“ spresnila. To sa však doteraz neudialo a je otázne, či sa tak vôbec stane. 

Zmena pravidiel sa nevyplatila

Pri regulácii cien energií Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) stanovuje tzv. „indexačné obdobie“, z ktorého sa regulovaná cena počíta. Úrad však za posledné mesiace viackrát zmenil pravidlá. Nakoniec pri trhových cenách zohľadňoval iba august a september 2022. Paradoxne sú to pri spätnom pohľade práve obdobia s najvyššími cenami. Dodávatelia v určenom období elektrinu pre svojich zraniteľných odberateľov aj nakúpili.  

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa