Slovenský trh práce v úvode každého roka prežíva ťažké obdobie. Po skončení vianočných sviatkov čelí tradične menšiemu počtu zákaziek elektronický priemysel. Nový televízor si totiž väčšina ľudí kúpi pod stromček a v úvode roka sa obchodníci snažia oživiť dopyt vyššími zľavami.

Lenže tento rok situáciu skomplikovala pandémia, ktorá zatvorila všetky obchody a ľudí prinútila nakupovať cez internet. Do online priestoru sa nepresunuli hlavne starší zákazníci a pre hrozbu neistej budúcnosti sa časť domácnosti navyše rozhodla šetriť. Klesajúci európsky dopyt musela časť domácich podnikov riešiť prepúšťaním zamestnancov.

Miera evidovanej nezamestnanosti preto koncom minulého roka narástla z novembrových 7,38 percenta na decembrových 7,57 percent. V priebehu jedného mesiaca počet ľudí bez práce vzrástol o 5 236 osôb na 207 184 nezamestnaných. „Vďaka očkovaniu je už známy aspoň koniec pandémie, a to jeseň tohto roka,“ povedal pre TREND analytik Inštitútu zamestnanosti Michal Páleník.

Práve pomalý nástup vakcíny bude mať zásadný vplyv na rozhodovanie firiem. „Časť podnikov zhodnotí, že také dlhé obdobie neprežije v súčasnom nastavení a bude musieť prepúšťať,“ dodal M. Páleník. Masívne škrty počtov zamestnancov už ohlásilo viacero zahraničných zamestnávateľov a centrá zdieľaných služieb sa dokonca rozhodli presunúť časť pracovných pozícií mimo Slovensko. Domácich podnikateľov zas zákaz vychádzania prinútil k ešte výraznejšiemu šetreniu ako doteraz.

„Mnoho zamestnávateľov v ,pozastavenýchʻ odvetviach sa spoliehalo na lepšie časy príchodom nového roka a vakcíny, zatiaľ sa však nachádzame v situácii, keď nám veľmi prísne opatrenia zostávajú a firmy, ktoré pôsobia v oblasti organizácie koncertov či podujatí, cestovného ruchu, umenia a mnoho ďalšieho, majú dnes existenčné problémy,“ povedala pre TREND hovorkyňa pracovného portálu Profesia Nikola Richterová.

Nedostatku zákaziek čelia aj drobní remeselníci od maliarov po kozmetičky. Tí dnes žijú hlavne z úspor a štátnej pomoci. Na udržanie zamestnanosti od vypuknutia pandémie ministerstvo práce minulo už takmer 863 miliónov eur. Za tieto peniaze sa podporilo viac ako 2,6 milióna mesačných príjmov zamestnancov a živnostníkov.

Vývoj nezamestnanosti na Slovensku počas pandémie v roku 2020.
Infogram

Namiesto oživenia recesia

Ešte počas jesene minulého roka sa počítalo s rýchlym oživením ekonomiky v tvare písmena V. Názor analytikov sa začal meniť po tom, ako v eurozóne začalo čoraz viac vlád zavádzať tvrdé lockdowny. Dôvodom bolo nezvládnutie pandémie a zmutovanie koronavírusu na nákazlivejšiu britskú verziu.

Súčasné odhady renomovaných bánk hovoria o tom, že obyvatelia Európy momentálne znova prežívajú recesiu. Také sú závery najnovších analýz finančných inštitúcií JPMorgan Chase a UBS.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa