Podľa dostupných informácií by Únia mala dotovať 90 percent nákladov na poskytnutie streliva ráže 155 milimetrov. Brusel ďalej spomína spoločné nákupy členských krajín a posilnenie výrobných kapacít munície.

Niektoré krajiny, napríklad Estónsko, žiadajú, aby sa z Európskeho mierového nástroja (EFP) uvoľnilo na tieto účely oveľa viac financií.

Prezident českej Asociácie obranného a bezpečnostného priemyslu Jiří Hynek pre TREND však zároveň upozornil na problémy, ktoré EÚ celé roky podceňovala. Výrobcovia munície idú na hrane svojich kapacít a je takmer nemožné tieto kapacity v dohľadnom čase zvýšiť. Namiesto takýchto výkrikov pre médiá by politici mali zaistiť, aby bol dostatok surovín na výrobu potrebnej munície.“

Podpora EÚ

„Som veľmi rád, že na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii potvrdili západní lídri jednotu a konzistentný hlas v kontexte podpory Ukrajiny. Rusko sa musí stiahnuť z územia Ukrajiny a ukončiť túto nezmyselnú vojnu, ktorá zobrala život už tisícom nevinných ľudí,“ uviedol pre TREND prezident Globsecu Róbert Vass.

„Je potrebné, aby sme ako Západ podporovali Ukrajinu nielen humanitárne, ale aj vojensky, aby mohla čeliť agresorovi z Kremľu,“ dodal.

Po roku od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sa však o slovo hlásia napríklad práve problémy pri výrobe munície.

Komplikácie s muníciou

Na to, že predstavy politikov sa nie vždy zhodujú s reálnymi možnosťami, upozornil bezpečnostný poradca, bývalý náčelník českej vojenskej spravodajskej služby, generál Andor Šándor. „J. Borrell vyzýva k niečomu, čo sa veľmi jednoducho povie a oveľa horšie v skutočnosti zrealizuje. Rusko denne vypáli na Ukrajine toľko delostreleckých nábojov, ako vyrobia krajiny Európskej únie (EÚ) za mesiac. Je to ďalšia výzva, ktorá skôr pripomína zbožné prianie než realitu, ktorú sme schopní realizovať,“ tvrdí.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa