Prepad slovenskej ekonomiky v druhom štvrťroku nie je tak katastrofálny, ako sa pôvodne očakávalo.  Podľa Ľubomíra Koršňáka, analytika UniCredit Bank miera poklesu ekonomiky v druhom štvrťroku príjemne prekvapila. Tieto údaje dávajú nádej na to, že pokles ekonomiky v tomto roku nebude v percentuálnom vyjadrení dvojciferný.

„Odhad prepadu slovenskej ekonomiky v tomto roku však pravdepodobne zmiernime z -12 percent na -8 až -9 percent. Naďalej predpokladáme, že výpadok spôsobený pandémiou sa plne nepodarí uzavrieť do konca budúceho roka a na úrovne spred vypuknutia pandémia sa ekonomika pravdepodobne vráti najskôr než v úvode roka 2022,“ hovorí Ľ. Koršňák s tým, že ešte nie sú známe detailné údaje za druhý kvartál.  

Nádej na rýchle zotavenie žije

Objavujú sa dokonca ešte priaznivejšie prognózy. Slovenská ekonomika stále živí nádej na rýchle zotavenie sa po prudkom poklese. „V priemere za prvý polrok pokles ekonomiky dosiahol osem percent a pokiaľ sa situácia v súvislosti s ochorením Covid-19 nezhorší natoľko, že by došlo k opätovnému uzatváraniu ekonomík, môže byť celoročný pokles menší než náš oficiálny odhad na úrovni 7,5 percenta. Oživenie nateraz vyzerá byť v tvare písmena ,V‘,“ hovorí hlavná ekonómka Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.

Práve písmeno „V“ sa stalo symbolom želaného vývoja oživenia ekonomiky. Takáto krivka vývoja HDP by znamenala, že po prudkom poklese prichádza rýchle zotavenie. Viacerí analytici sa obávali, že zotavovanie ekonomiky môže byť pomalšie, teda v tvare písmena „U“. Najčernejšie scenáre hovorili o trvalom poškodení ekonomiky, ktoré by spôsobilo dlhodobý pokles HDP a krivku v tvare písmena L.   

Optimistické sú podľa M. Valachyovej už údaje zo záveru druhého kvartálu. „Jún priniesol svižné oživenie. Oproti prvému štvrťroku štvrťroku 2020 ekonomika klesla o osem percent,“ hovorí s tým, že tržby maloobchodu klesli medziročne len o 1,6 percenta, export o jedno percento a priemyselná výroba o deväť percent.

Slovensko si polepšuje aj v medzinárodnom porovnaní. „Kým v prvom štvrťroku sa zaradilo medzi najviac zasiahnuté ekonomiky a patrilo medzi najvýraznejšie klesajúce ekonomiky eurozóny, i EÚ, v druhom štvrťroku bol prepad ekonomickej aktivity na Slovensku už výrazne miernejší ako v priemere v krajinách eurozóny,“ hovorí Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank. V prvom štvrťroku si ekonomika medziročne pohoršila o 3,7 percenta.

Pozitívnejšie správy aj zo sveta

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa