Európska centrálna banka bude podľa všetkého musieť zvýšiť úrokové sadzby na úroveň, ktorá pribrzdí ekonomiku, aby dostala rastúce ceny pod kontrolu. Členka výkonnej rady banky Isabel Schnabelová v slovinskej Ľubľane povedala, že zvýšenie sadzieb na „neutrálnu úroveň“ nebude stačiť na skrotenie rekordnej inflácie, aj keď pravdepodobnosť recesie v eurozóne stúpa. Tento sentiment zopakoval aj šéf slovinskej centrálnej banky Bostjan Vasle a jeho slovenský náprotivok Peter Kažimír.

„Budeme musieť zvýšiť sadzby ďalej, pravdepodobne až na reštriktívnu rovinu, aby sme včas vrátili infláciu späť k nášmu strednodobému inflačnému cieľu,“ skonštatovala I. Schnabelová. Guvernér Národnej banky Slovenska P. Kažimír bol dosiaľ viac-menej za neutrálny postup ECB. No tentoraz vo svojom prejave na podujatí, ktoré usporiadala slovinská Bank of Slovenia, vyhlásil, že „našou úlohou je v súčasnosti zvládnuť pretrvávajúci pokles životnej úrovne v porovnaní s doterajšími očakávaniami“.

Bezprostredný vplyv vojny na Ukrajine na európske domácnosti, podniky a hospodárstvo je podľa neho bolestivý: rastúce ceny energií a potravín znásobujú rastúce vyhliadky na recesiu. „Zároveň je situácia v Európe výrazne odlišná od situácie v USA. Európa je čistým dovozcom energie a potravín. Táto kríza nás teda nevyhnutne robí chudobnejšími, aspoň z krátkodobého hľadiska,“ povedal P. Kažimír.

Všetko smeruje k vyššej inflácii

Najlepšie, čo môže vedenie ECB v tomto prostredí podľa neho urobiť, je zabezpečiť, aby sa dopyt v ekonomike prispôsobil tejto neistote. „Za daných okolností musíme konať preventívne a nemáme dôvod na radosť. Takmer všetky riziká v súčasnosti smerujú k vyššej inflácii. Výsledkom môže byť trvalejšia inflácia s ešte silnejšími sekundárnymi vplyvmi na mzdy.“ V dôsledku toho sa súčasné fiškálne správanie podľa jeho názoru rýchlo stáva inflačným rizikom.

Čoraz viac členov rady guvernérov sa prikláňa k jastrabej politike. Signalizujú odhodlanie pokračovať vo zvyšovaní nákladov na pôžičky nielen v tomto, ale aj v ďalšom roku. Centrálna banka považuje za úroveň, ktorá neobmedzuje ani nestimuluje ekonomiku, niekde blízko dvoch percent. Depozitná sadzba ECB je v súčasnosti na úrovni 1,5 percenta.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa