Chovatelia hydiny sú v strate. Vyššie výrobné náklady likvidujú ich podnikanie. Mnohí z nich prehodnotili zimný chov a rozhodli sa radšej nerobiť nič. Počas zimy by museli viac kúriť, čo znamená vyššie náklady. Nasadenie kurčiat do zimných turnusov by im prinieslo iba väčšiu stratu.

„Ak sa neprijmú opatrenia na podporu chovu hydiny, mnohé farmy uvažujú nad ukončením svojej činnosti,“ vysvetľuje riaditeľ Únie hydinárov Daniel Molnár. Na rázcestí podnikania sú najmä menší podnikatelia. Ohrození sú však aj tí väčší.

Náklady na chov kurčiat vzrástli medziročne o 22 percent z 0,82 eur/kg na 1 eur/kg. Tento vývoj však nekopírujú odbytové ceny. Priemerné odbytové ceny za kura chladené medziročne vzrástli iba o 4,8 percenta a za chladené kuracie rezne iba o deväť percent.

Priemerné výrobné náklady na produkciu vajec stúpli medziročne o 21 percent z 9,27 eur/100 ks na 10,81 eur/100 ks. Priemerné odbytové ceny za vajcia stúpli medziročne iba o 11 percent, tvrdí Únia hydinárov.

„Reťazce tlačia cenu smerom nadol, čím sa katastrofálna situácia v hydinárskom priemysle ešte zhoršuje, všetky náklady idú o desiatky a stovky percent nahor,“ myslí si z vedenia spoločnosti Babičkin dvor Pavol Frič.

Podľa neho s takouto obchodnou politikou reťazce dosiahnu, že slovenskí výrobcovia podnikanie ukončia a na Slovensko sa bude dovážať mäso, mlieko, vajcia a budeme závislí len od dovozu. „Zahraniční výrobcovia sú oveľa viac podporovaní ako naši a vedia produkovať jednotku výrobku za nižšie náklady a vedia to k nám so ziskom aj doviezť,“ uzatvára P. Frič.

Hydina Slovensko hovorí o medziročnom náraste nákladov o viac ako 0,35 eur na kilogram živej váhy. „To pri našom objeme výroby predstavuje nárast o 650-tisíc eur mesačne. Nárast cien obalov, nárast o 50 percent plyn a elektrina, čím od nového roku došlo k nárastu o 370-tisíc eur mesačne.  Reálne výrobné ceny hydinového mäsa vzrástli o 0,50 eur po prepočte zo živej váhy,“ analyzuje obchodný manažér Hydina Slovensko Ján Kyseľ.

Portfólio firiem (Hydina Slovensko, Podtatranská hydina, Hydina SK) pritom predstavuje 40 percent všetkého vyprodukovaného hydinového mäsa na Slovensku. Skupina zamestnáva 1 300 pracovníkov a do štátneho rozpočtu ročne odvádza skoro 10 miliónov eur.

Chov hydiny v číslach
  • náklady na krmivá pri chove hydiny predstavujú 59 percent všetkých nákladov
  • náklady na krmivá pri produkcii vajec predstavujú 45 percent všetkých nákladov
  • náklady na elektrickú energiu stúpli priemerne o 180 percent
  • náklady na plyn stúpli priemerne o 150 percent
  • náklady na výkrm kurčiat stúpli v úvode roka 2022 o 13,5 percenta
  • náklady na chov nosníc stúpli v úvode roka 2022 o 15 percent

PRAMEŇ: Únia hydinárov Slovenska

Na pultoch klesá výber slovenskej hydiny

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora zverejnila výsledky prieskumov, koľko vybraných slovenských potravín a v akom percentuálnom zastúpení môže zákazník nájsť na pultoch obchodných reťazcov. Celkový podiel bol vlani na úrovni 40,17 percent.

V obchodných reťazcoch sa celkovo nachádzalo najviac slovenských vajec, ktorých bolo 73 percent. V porovnaní s rokom 2019 došlo k nárastu na pultoch predajní o šesť percentuálnych bodov. Za dva roky však výrazne kleslo množstvo slovenských hydinových balených výrobkov o šesť percentuálnych bodov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa