Ponuku bývania na Slovensku dlhodobo prevyšuje dopyt po ňom. Dôvodom je aj snaha Slovákov nehnuteľnosť radšej vlastniť. „Ľudia si byt radšej kúpia ako by išli do prenájmu. Táto tradícia je jedným z faktorov, ktorý ťahá ceny nehnuteľností ešte vyššie,“ konštatuje Vladimír Kubrický, analytik združenia realitných profesionálov z Realitnej únie Slovenskej republiky.

Nedostatok voľných bytov pandémia prehĺbila. Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) sa v roku 2020 znížila úroveň poskytnutých stavebných povolení, ako aj množstvo začatých stavieb bytov. „Tento trend sa začal otáčať v priebehu  druhého štvrťroku 2021, čo poskytuje signály smerom k stabilizácii rastu cien nehnuteľností na strednodobom horizonte,“ objasňuje Peter Majer, hovorca NBS.

Drahšie hypotéky dopyt znížia, vojna nie

Zníženie dopytu by mohol priniesť aj nárast úrokových sadzieb na hypotekárne úvery. Niektoré komerčné banky ich už mierne zvýšili, čo spôsobí, že sa nákup nehnuteľností stane drahším a bude si ho môcť dovoliť menšie množstvo spotrebiteľov. Takýto vývoj by zmiernil aj tlak na rast ich ceny.

Dôvody na radosť sú však predčasné. Rast cien nehnuteľností napriek tomu naďalej môže mať aj stúpajúci trend. Zdražovanie materiálov v stavebníctve síce má vplyv najmä na rozostavané a plánované projekty, ale vyššia cena bytov v novostavbách sa postupne prenesie aj na staršie nehnuteľnosti v danej lokalite.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa