Príjemná horúca voda s netypickým zafarbením je neklamným znakom toho, že kúpalisko využíva geotermálnu vodu. Blízky zdroj vody vyvierajúci z útrob zeme viac než pravdepodobne využíva stredisko aj pre ohrev ostatných bazénov a vykurovanie vnútorných priestorov.

Termálne pramene tak nemusia znamenať len príjemné prežitie voľných chvíľ. Zúžitkovanie geotermálnej energie vie poslúžiť primárne na vykurovanie a sekundárne na výrobu elektrickej energie. Čo je v momentálnej situácii rekordného navyšovania cien pozitívna správa. Slovensko potenciál horúcej vody ešte len objavuje.

Kým sa pri Žiari nad Hronom črtá prvá geotermálna elektráreň v krajine, a plány poukazujú aj na rozbeh kolosu pri Prešove, konečným spotrebiteľom ostávajú na využitie zemné vrty. Cez sto geotermálnych prameňov, ktorými sa krajina pýši, tak môžu predstavovať budúcnosť obstojného zdroja energie.

Keď vedľa bazéna stojí skleník

Geotermálny energetický systém je finančne náročný, preto sa musí zaručiť stopercentná istota návratnosti vložených investícií. V tejto súvislosti treba v projekte rátať s viacstupňovým komplexným využitím systému – napríklad nielen na relaxačné účely v termálnom kúpalisku, ale aj na vykurovanie budov a skleníkov na rýchlenie zeleniny a kvetov.

Aby geotermálna energia poslúžila čo najdlhšie, je potrebné myslieť na geologické štruktúry, ktoré sa môžu pri jej ťažbe narušiť. Riaditeľ Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra Igor Slaninka v rozhovore pre Euractiv tvrdí, že „k efektívnemu využívaniu zdroja môže poslúžiť kaskádovité využitie geotermálnej energie.“

Gabriel Somogyi, riaditeľ aquaparku Thermalpark Dunajská Streda.
Neprehliadnite

V aquaparkoch i plavárňach ide do tuhého. Teplá voda i relax bude luxusom, obmedzia aj bazény

Využiť by sa tak mala najprv pri najnáročnejšom procese, ako je vyhriatie bazéna, a potom by mohla putovať k tým menej náročným. Ako je kúrenie alebo vykurovanie skleníkov. Takto sa využije celý potenciál tepelnej energie vo vrte.

Vykurovanie skleníkov tak neprináša takmer žiadne náklady na energie, ak je predtým využívaná na iné úkony. Zároveň je vykurovanie najrozšírenejší spôsob, ako naložiť s geotermálnym teplom.

Nevyužité bohatstvo

Slovensko má sľubný predpoklad na využívanie tepelnej energie. Nachádza sa tu viac ako sto geotermálnych prameňov s teplotou vody 16 až 126 stupňov Celzia. Na priame energetické využitie sú vhodné najmä vody s nízkou teplotou, to jest do 100 stupňov.

Energetický potenciál tak môže predstavovať aj viac ako päťtisíc megawattov.

Podľa správy ministerstva životného prostredia sa v našich podmienkach ušetrí za rok pri výrobe 25 megawattov tepelnej energie z geotermálnych zdrojov pri 200 dňoch vykurovania asi 42 600 ton hnedého uhlia alebo 16 miliónov metrov kubických zemného plynu.

Neskladujú, rovno predávajú

Pestovanie zeleniny je oveľa náročnejšie na energie ako napríklad pestovanie obilia. Vysoké nároky si žiada najmä závlaha, vykurovanie zakrytých plôch, chladenie skladov a prevádzka baliarní.

Predseda Zemiakárskeho a zeleninárskeho zväzu Jozef Šumichrast hovorí o podieli nákladov na energie, ktoré v niektorých prevádzkach predstavujú až 40 percent z celkových nákladov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa