Financiami z daní chcú vykryť pomoc domácnostiam, ktoré sa pre zvyšujúce ceny energií dostávajú čoraz častejšie do problémov. Takzvané „windfall tax“, teda zdanenie neočakávaných ziskov, zvažuje aj česká vláda. Politológ Ján Kubáček pre TREND uviedol, že vláda, ktorá má poradcov najmä z bankového sektora, sa možno nakoniec vyberie inou cestou.

Český minister financií Zbyněk Stanjura pre Českú televíziu uviedol, že o možnom zavedení dane z neočakávaného zisku vo vláde vážne diskutujú a rozhodnutie by malo padnúť do desiateho septembra. Ako prijateľné vidí riešenie, keď by príjmy z extra zdanených ziskov kompenzovali narastajúce ceny energií. Ako sa aktuálne vyvíja diskusia o tomto návrhu?

De facto sa o tom hovorí, minister financií to nevylučuje, ale nikto neprišiel s nejakými základnými parametrami, na čo by sa táto daň vzťahovala, na aký finančný objem, na aké typy inštitúcií.

Všetci sa schovávajú za to, že to bude nejaká verzia toho, čo navrhla Veľká Británia, ale klasicky platí, že v detaile je skrytý povestný háčik. Takže stále nevieme, či sa to bude vzťahovať iba na energetické spoločnosti alebo aj na banky.

Myslím si, že to skôr nebude mať vzťah k bankám, pretože veľkú časť ekonomických poradcov má premiér Petr Fiala z bankového sektoru a bankových finančných inštitúcií.

Aké scenáre teda pripadajú do úvahy?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa