Do privítania najvyššieho predstaviteľa Číny dalo Rusko všetko. Tomu sa dá rozumieť; Moskva veľa iných silných partnerov na globálnej úrovni nemá. Na Si Ťin-pchinga sa preto len tak valili slovné spojenia ako „drahý priateľ“.

JB 21 Samarkand - Čínsky prezident Si Ťin-pching (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin kráčajú počas summitu Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO) v uzbeckom meste Samarkand 16. septembra 2022. FOTO TASR/AP

Chinese President Xi Jinping, left, and Russian President Vladimir Putin, walk to attend the Shanghai Cooperation Organisation (SCO) summit in Samarkand, Uzbekistan, Friday, Sept. 16, 2022. (Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Rusko chce preniknúť za západ, ranu však môže dostať od chrbta

Ten kráčal po nekonečnom červenom koberci a namiesto povestného dlhého Putinovho stola vytiahli najmenší stolík, aký v Kremli našli. Vladimir Putin dokonca osobne eskortoval svojho čínskeho partnera do jeho auta. Rozostavené boli billboardy so zdravicami, aby si čínsky prezident nemohol nevšimnúť, ako sú v Rusku radi, že prišiel.

Rusom v štátnej televízii dookola púšťali prednahraté prejavy čínskeho prezidenta, takže ruský národ bol dôkladne poučený o dôležitej úlohe pracovnej sily a tvrdej práce. Ruský prezident pred sebou videl spoločné rusko-čínske dielo. Niečo ako nová spoločnosť, do ktorej vstupujú dvaja rovnocenní partneri a spoločný biznis bude výhodný pre obe strany a hlavne, spoločne budú prestavovať väčšiu silu než osobitne.

V skutočnosti to však vyzeralo na rokovania o založení čínskej s.r.o. v Rusku, na ktorú síce čínsky vodca osobne dohliadne, ale nepredstavuje pre neho mimoriadnu prioritu.
Iste, veľa sa rozprávalo o nových zajtrajškoch. Platí však nepísané pravidlo: Ak sa niečo nedá urobiť, treba o tom veľa rozprávať. A naopak, ak sa skutočne dejú veľké veci, v tom čase panuje ticho a neprednášajú sa prejavy, ktoré by o veci informovali.

Šéf prišiel na návštevu

V prípade čínskeho prezidenta si pritom nebolo treba všímať slová, stačilo sledovať jeho správanie. Priletel do Ruska a presunul sa do hotela Soluxe. Ide o čínsky hotel susediaci s parkom s rozlohou niekoľko desaťtisíc štvorcových metrov, ktorý je plný stromov a kvetov. Všetky doviezli z Číny.

Pozorovatelia sa zhodli, že Si Ťin-pching pôsobil viac uvoľnene a sebaisto ako Vladimir Putin. Chvíľami sa zdalo, že je to všetko naopak a Si hostí ruského prezidenta a udáva tempo celej udalosti.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa