Pesimizmus ekonómov a investorov ohľadom globálnej situácie sa za posledné tri týždne zmiernil. „Ceny energií klesli, rast jadrovej inflácie sa spomaľuje, mzdová inflácia môže začať klesať a dlhodobejšie inflačné očakávania zostávajú pevne ukotvené. Pre niekoho to môže vyzerať ako začiatok mäkkého pristátia a potenciálny triumf Fedu. Sme však ďaleko od toho,“ v komentári pre Bloomberg píše bývalý člen Fedu Bill Dudley.

Dôvodom jeho pretrvávajúceho pesimizmu je nízka nezamestnanosť. V Spojených štátoch dosahuje dlhodobo nadpriemernú úroveň 3,6 percenta a v eurozóne klesala na historické minimá. Nízka nezamestnanosť znamená príliš veľký nadmerný dopyt po pracovníkoch. V USA je pomer pracovných ponúk voči počtu nezamestnaným na úrovni 2:1. Podľa šéfa Fedu Jerome Powella je žiadúce, aby klesol o polovicu. Pokiaľ sa tak nestane, dostať infláciu pod dve percentá bude neľahká úloha.

Jedným zo spôsobov, ako to spraviť, je zvýšiť dane, tvrdí profesor z Harvardu, Larry Summers. „V roku 2021 nás centrálna banka veľmi sklamala. Urobila chyby vo svojom základnom fungovaní vrátane toho, že nedokázala správne reagovať na fiškálne stimuly,“ povedal. L. Summers poukázal na skutočnosť, že vysoká inflácia vznikla ako následok simultánneho zlyhania vláda a centrálnej banky. Ak sa má znížiť, je potrebné utesniť nielen monetárnu, ale aj fiškálnu politiku.

Aby sa z prehriatej ekonomiky vyfučala para, už pred niekoľkými mesiaci analytik Zoltan Pozsar hovoril o potrebe kolapsu cien akcií a nehnuteľností. Podobný názor prezentoval aj B. Dudley, ktorý povedal: „bez toho, aby americké domácnosti pocítili pokles bohatstva, boj s infláciou nepôjde podľa plánu“. Trh akcií odvtedy výrazne poklesol a trh realít začína klesať, no na boj s infláciou to stále nemusí stačiť. L. Summers preto navrhuje nový, ešte agresívnejší krok.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa