„Ceny pohonných hmôt na Slovensku budú v prvej polovici novembra klesať. Zlacnenie by malo byť na úrovni 2 centov na liter,“ hovorí pre TREND analytik spoločnosti Finlord Boris Tomčiak. Za prichádzajúcim zlacňovaním stojí druhá vlna pandémie v Európskej únií a hlavne obavy zo zatvárania francúzskej aj nemeckej ekonomiky.

Cena jedného barelu severomorskej ropy Brent sa ešte v utorok obchodovala za 41,7 dolára a do piatku podvečer klesla na 37,5 dolára. „Cenu tlačí nadol i diskusia ohľadom možného zvýšenia produkcie zo strany kartelu OPEC počiatkom budúceho roka. OPEC potrebuje zvyšovať príjmy z predaja ropy, a preto plánuje postupne uvoľňovať ťažobný limit,“ dodal B. Tomčiak.

Za poklesom dopytu po rope stojí aj výrazné obmedzenie leteckého priemyslu.
Zdroj: Shutterstock
Za poklesom dopytu po rope stojí aj výrazné obmedzenie leteckého priemyslu.

Prvá vlna priniesla razantné zlacnenie

Ak sa ropní šejkovia v januári naozaj rozhodnú zvýšiť ťažbu, tak v úvode roka bude dočasný prebytok čierneho zlata na trhu. Cenu ropy momentálne tlačí dole aj všeobecná neistota ohľadom výsledku prezidentských volieb v USA a neschopnosť amerických politikov dohodnúť sa na ďalšom fiškálnom balíčku.

Počas prvej vlny pandémie koronavírus dokázal na chvíľu zraziť ceny ropy na hodnoty z konca deväťdesiatich rokov minulého storočia. Jeden barel severomorskej ropy Brent stál v úvode roka takmer 69 dolárov a do polovice mája jeho cena klesla na menej ako 20 dolárov.

Za prudkým zlacňovaním stálo zatváranie ekonomík označované ako lockdown. V snahe zastaviť koronavírus museli milióny ľudí ostať pár týždňov doma. V lepšom prípade mohli ísť maximálne do práce a v horšom len do potravín. Takmer úplne sa prerušila letecká doprava a napriek hrozbe zopakovania tvrdých opatrení aj počas druhej vlny analytici považujú podobne prudké zlacňovanie za málo pravdepodobné.

Čína momentálne zažíva hospodársky rast a zvyšuje spotrebu pohonných látok.
Zdroj: internet
Čína momentálne zažíva hospodársky rast a zvyšuje spotrebu pohonných látok.

Čína vytvára tlak na zdražovanie ropy

„V základnom scenári predpokladáme, že dopyt po rope sa bude v nasledujúcich mesiacoch pomalým tempom zlepšovať a normalizovať,“ povedal analytik J&T banky Stanislav Pánis. Celkom slušné ekonomické oživenie momentálne zažíva Ázia a nad Covidom-19 sa už takmer podarilo vyhrať Číne.

V druhej najväčšej ekonomike sveta dnes na rozdiel od Európskej únie nehrozí žiadne obmedzovanie podnikania alebo výroby. Rastúci ázijský dopyt po rope pravdepodobne v najbližších týždňoch preváži nad prichádzajúcim európskym poklesom. Navyše, pre obmedzenia ťažby už dnes dopyt po rope prevyšuje ponuku približne o dva milióny barelov za deň.

„Inak povedané, myslíme si, že ceny ropy by sa mali posúvať v nasledujúcich mesiacoch mierne vyššie, za predpokladu, že v Európe nebude príliš veľa lockdownov, ktoré budú trvať príliš dlho a výrazne sa nezhorší situácia ani v Spojených štátoch,“ dodal Pánis.

Proti prudkému poklesu ceny ropy dlhodobo bojuje kartel OPEC. Ropní šejkovia v snahe zvýšiť cenu čierneho zlata sa spolu s Ruskom dohodli na obmedzení ťažby do januára budúceho roka. Táto dohoda môže byť podľa analytikov predĺžená v prípade, že druhá vlna pandémie nakoniec predsa len výrazne zníži cenu čierneho zlata.