V týchto dňoch prebiehajú posledné rokovania o finálnej cene elektrickej energie pre slovenských odberateľov. Cena elektrickej energie je totiž čiastočne určená vývojom na trhu, ale veľké slovo má aj regulátor, teda Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Ten už avizoval, že pri cenovej regulácii pre rok 2022 sa uplatní priemerná cena elektriny na burze PXE Praha vo výške 61,20 eur/MWh.

Cena za dodávku elektrickej energie tvorí 42 percent koncovej ceny. Ak by ostatné zložky ostali bez zmeny, cena elektrickej energie by išla nahor maximálne o 16,5 percenta. Výpočet sa podľa tarify môže mierne líšiť. Maximálne preto, pretože ÚRSO určuje maximálne ceny, dodávatelia v rámci konkurenčného boja môžu ponúknuť aj o niečo nižšiu cenu.

Regulované ceny elektrickej energie v roku 2021 klesali oproti roku 2020. Ak by sme prvé odhady cien na rok 2022 porovnávali s tými pre rok 2020, rast cien by predstavoval len 10 percent.

Regulátor má priestor tlmiť rast cien, DPH na energie znížená nebude

Do koncovej ceny elektrickej energie vstupujú aj ďalšie zložky, ako napríklad platba za distribúciu, ktorá tvorí 31 percent koncovej ceny, či toľko diskutovaná tarifa za prevádzku systému (TPS). Tá tvorí 16 percent koncovej ceny a prostredníctvom nej dotujeme výrobu elektrickej energie z uhlia či obnoviteľných zdrojov energie.

Tarifa za prevádzku systému na Slovensku

Výšku tarify za prevádzku systému navrhuje a schvaľuje práve regulátor, teda Úrad pre reguáciu sieťových odvtetví. V prepočte vychádza cena jednej megawatthodiny takmer 24 eur a je jedna z najdrahších v Európe. Je teda z čoho zľavovať.

Možno aj preto vláda nakoniec odmietla znižovanie DPH na energie. Aj bez jej zníženia by dopad na domácnosti nemal byť nijako dramatický.

Podľa rozhovoru ministra hospodárstva Richarda Sulíka by si priemerná domácnosť mala na elektrike priplatiť 3 až 4 eurá mesačne. Povedal tak v rozhovore pre TA3.

V Česku pocítia trhové zdraženie energií viac

Kým u nás sa zdá, že dobrodružné podnikanie na spôsob Slovakia Energy bol ojedinelý prípad, v susednom Česku je to zjavne rozšírenejšia prax.

Viacerí dodávatelia energií si nechávali nákupy potrebných objemov na poslednú chvíľu a teraz sú zaskočení. Iní dodávatelia ponúkajú produkty, pri ktorých sa trhová cena elektrickej energie prejaví už dnes.

Týka sa to tzv. fixovaných produktov, kde sa cena určuje na pevné časové obdobie dopredu. Komu teraz končí viazanosť, pravdepodobne zaplače. Pre ilustráciu – údaje z cenníka ČEZ: cena za dodávku energií pre tarifu D02d s platnosťou od 1.10.2020: 2 055,79 Kč za MWh. Tá istá tarifa s platnosťou od 8.10.2021: 5 201,79 Kč za MWh. To je nárast o viac ako 150 percent.

exit
Neprehliadnite

Nie všetci dodávatelia elektrickej energie a plynu prežijú rok 2021

Fixované produkty boli pre ČEZ veľkým úspechom, takto pred rokom oznamoval, že znižuje ceny a domácnosti za mesiac a pol ušetrili 150 miliónov Kč. O koľko miliónov zaplatia domácnosti na budúci rok na elektrike naviac, sme sa zatiaľ nedozvedeli.

Česká vláda však promptne znižuje DPH za energie z 21 percent na nulu od novembra 2021 do konca roka 2022. Podľa ČTK príde rozpočet o viac ako 2 miliardy korún mesačne, čo predstavuje viac ako 7 percent príjmov z DPH za uplynulý rok.

Pre kontext – dosluhujúca vláda Andreja Babiša hovorí, že ide rozdeliť približne 17 miliárd Kč z predaja emisných povoleniek. Výnos je vyšší, ako sa očakával, takže sa použije na zmiernenie dopadu energetickej krízy. Výpadky z DPH však budú predstavovať 28 miliárd Kč, ktoré bude musieť vláda ušetriť alebo si požičať. To ilustruje fakt, že vláda môže pomôcť, ale nie je všemocná a má len obmedzené nástroje. Najviac sa to prejavuje na juhozápade Európy.

Kanárik v bani európskej energetickej krízy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa