Investori pohybujúci na finančných trhoch počas posledného mesiaca zažili minimálne dve facky. Augustová konferencia centrálnych bankárov v Jackson Hole dala lekciu všetkým, ktorí verili v skorý obrat politiky Fedu a koniec rýchleho zvyšovania sadzieb.

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Trh efektívne spáchal rovnakú chybu hneď dvakrát. Trest bude dvojnásobný

Druhá lekcia prišla so septembrovým zverejnením dát, ktoré ukázali, že inflácia je oveľa tvrdohlavejšia než si mysleli spotrebitelia, podnikatelia, politici, bankári aj investori. Nestačí, že zlacnie benzín či zemný plyn. Inflácia sa už prenáša do ďalších oblastí, z ktorých bude náročné ju vytlačiť. Ide hlavne o náklady na bývanie.

Septembrové zasadnutie Fedu malo nasledovať po týchto dvoch udalostiach a investori sa triasli pred predstavou, že americká centrálna banka opäť zvýši tempo sprísňovania menovej politiky. Namiesto doterajšieho zvyšovania o 75 bázických bodov sa niektorí obávali 100-bodového zvýšenia sadzieb.

To sa však nestalo a mnohí si vydýchli. Sadzby sa zvýšili „len“ o 75 bázických bodov do pásma 3 až 3,25 percenta, teda najvyššie od začiatku roka 2008. Finančné trhy pookriali a nezačali padať okamžite. Nevedeli sa rozhodnúť kam smerovať a chvíľu to dokonca vyzeralo aj na odraz nahor.

Diabol skrytý v detailoch

Kľúčové informácie sa skrývali v ekonomických projekciách, ktoré Fed zverejňuje každý kvartál. Naposledy ich zverejňoval v júni a teraz ich aktualizoval. Inflácia podľa metodiky PCE (index výdavkov na osobnú spotrebu) mala tento rok podľa júnových očakávaní dosiahnuť 5 až 5,3 percenta.

To je priemer za celý rok. V lete sa však pohybovala výrazne nad šesťpercentným medziročným rastom a doposiaľ nespomaľuje. Očakávania sa posunuli a pôvodná horná hranica očakávaného pásma sa stala hranicou spodnou.

Toto nie je to, čo sme očakávali, alebo chceli. Naše očakávania boli, že začneme vidieť spomalenie inflácie z dôvodu zlepšenia situácie na strane ponuky. Už teraz sme mali vidieť prvé zlepšenie. Nevideli sme.
Jerome Powell, guvernér Federálneho rezervného systému (Fed)

Aktuálne predpoklady hovoria o priemernom raste 5,3 až 5,7 percenta počas tohto roka. Analogicky sa dvíhali očakávania aj na rok 2023 a 2024. Čo je zaujímavé, ani v roku 2025 nebude podľa súčasných odhadov inflácia pod dvojpercentným cieľom Fedu.

V súlade s výhľadom inflácie stúpol aj výhľad úrokových sadzieb. Tento rok mali byť pôvodne v okolí úrovne 3,4 percenta. Lenže Fed sa dostal na dohľad od tejto úrovne už v septembri, pričom ho ešte čakajú zasadnutia v novembri a v decembri. Nové projekcie posúvajú očakávané sadzby v tomto roku výrazne nahor, k úrovni 4,4 percenta.

Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock
Kruté prebudenie pre mladých obchodníkov

Obchodníci, ktorí sa na finančnom trhu pohybovali len počas posledných 15-ich rokov zažili väčšinou len nízke úrokové sadzby, väčšinou nulové. Počas posledných 15-ich rokov bolo väčšinou spustené QE, teda skupovanie aktív (hlavne dlhopisov) a dodávanie nových peňazí na trh v mene podpory rastu a inflácie, ktorá bola napriek všetkému neustále nízka. Práve títo obchodníci, ktorí počas svojej kariéry nič iné nepoznali, neustále čakajú, kedy Fed otočí, zníži sadzby a začne stimulovať aby podporil rast akcií. Pravdepodobne sa nedočkajú, určite nie počas najbližších rokov. Aj kvôli tomu, čo sa dialo počas posledných 15-ich rokov. Takýchto nechápavých obchodníkov je však mnoho a najbližšie roky pre nich budú rokmi krutého vytriezvenia.

Ak je súčasné pásmo 3 až 3,25 percenta, pri súčasnom tempe zvyšovania sadzieb by bolo cieľové pásmo na konci roka 4,5 až 4,75 percenta. Členovia Fedu čakajú, že to bude menej.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa