Zdalo sa, že najhoršie z energetickej krízy máme za sebou. Ceny elektriky a plynu zostávajú vysoké, ale prudké tempo rastu z októbra sa zastavilo. Na druhej strane ceny palív pokračujú v raste a prekonávajú 7-ročné maximá. Slovensko nie je výnimkou, iné krajiny to majú ešte horšie. Čo tlačí ceny palív nahor?

Ropa: OPEC+ brzdí rast produkcie, spotrebitelia sa búria

Kartel OPEC+, ktorý tvoria producenti ropy v Afrike a na Blízkom východe, spojení s Ruskom a ďalšími producentmi, ešte v lete 2021 prijal harmonogram, podľa ktorého sa produkcia ropy bude postupne až do konca roka 2022 zvyšovať tempom 400-tisíc barelov ropy denne každý mesiac. Následne by mali úplne zmiznúť škrty produkcie z dôvodu pandémie. Aj vzhľadom na to, že vzťahy v karteli sú veľmi napäté a rokovania boli veľmi ťažké, Saudská Arábia aj Rusko odmietajú akékoľvek zmeny.

ropa
Neprehliadnite

USA chcú znížiť cenu benzínu, opatrenia sa však minú účinkom

Spotrebitelia sa však búria. USA požiadalo ďalšie krajiny o koordinovanú akciu, počas ktorej by uvoľnili ropu zo strategických zásobníkov, aby znížili jej cenu. Tento zámer sa síce pravdepodobne nepodarí naplniť, minimálne Peking je však pod obrovským tlakom z dôvodu energetickej krízy a aj z vlastného rozhodnutia vypúšťa ropu zo zásobníkov. To spôsobilo zastavenie rastu ceny ropy. Nie je isté, či to bude mať dlhotrvajúci efekt, pretože v septembri, keď Čína naposledy intervenovala, sa rast ropy spomalil len dočasne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa