Čínska spoločnosť BYD vyrábajúca elektromobily predbehla Teslu v celosvetovom predaji elektrických vozidiel. Čínsky výrobca automobilov a batérií so sídlom v Šen-čene sa čoraz intenzívnejšie pripravuje na vstup na zahraničné trhy. Dominancia spoločnosti BYD (Build your dreams) môže prerásť v líderstvo na potenciálne rastovom trhu s elektromobilmi.

Spoločnosť BYD predala za prvých šesť mesiacov tohto roka 641-tisíc vozidiel, čo je viac ako 300-percentný nárast v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka. Je to výrazne viac s 564-tisíc predanými elektromobilmi spoločnosťou Tesla, ktorá komentovala slabšie predaje v druhom štvrťroku narušením dodávateľského reťazca a znížením predajov v Číne po tom, ako jej prevádzky zasiahli kovidové lockdowny a s nimi spojené dopravné obmedzenia. Tesla predala v porovnaní s prvým štvrťrokom o 20 percent áut menej.

Aj keď sa produkcia spoločnosti Tesla zotavuje, BYD si pravdepodobne udrží svoje celkové vedúce postavenie v tržbách aj v treťom štvrťroku a neskôr, vzhľadom na množstvo nových modelov, tovární a nových trhov.

Predaje spoločnosti BYD v tomto roku sú vyššie ako súčet predajov automobiliek Nio, Li Auto, Xpeng, Lucid a Rivian Automotive.

Mimochodom, BYD koncom marca ukončila výrobu tradičných vozidiel na plynový pohon.

Analytici považujú vzostup čínskeho domáceho automobilového priemyslu za predzvesť veľkých zmien na globálnom automobilovom trhu, keďže čínski výrobcovia elektrických vozidiel sa začínajú zameriavať na vývozné trhy. V minulom roku Čína, najväčší automobilový trh na svete, vyviezla viac ako pol milióna elektrických vozidiel, čo je viac ako dvojnásobok oproti predchádzajúcemu roku. Približne tretinu čínskeho vývozu do Európy však tvorili európske značky vo vlastníctve Číny, ako napríklad Volvo Cars a MG Motor, zatiaľ čo len dve percentá predstavovali čínske značky. Takmer polovica vyvezených elektromobilov vyrobených v Číne pochádzala od spoločnosti Tesla.

Spoločnosť BYD „šliape na plné obrátky“ a jej produkty pokrývajú mnohé kritické segmenty trhu s elektrickými vozidlami. Očakáva sa, že BYD bude čoskoro vyzývať zahraničných výrobcov automobilov aj na ich domácej pôde, najmä v USA. „Chystajú sa urobiť naozaj agresívne kroky na medzinárodnej úrovni,“ tvrdí analytik Jeff Chung zo Citigroup.

Prečo Buffett považuje BYD za skrytý poklad?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa