Európa je na najlepšej ceste stať sa svetovým lídrom v oblasti tzv. zelených dlhopisov. Jedným z vedľajších tohto procesu by mohla byť silnejšia mena.

Myslia si to analytici Standard Bank, ktorí odhadujú, že euro stúpne behom roka na hodnotu 1,30 amerického dolára. Momentálne je naša mena slabšia. Kurz Národnej banky Slovenska z 13. októbra udáva 1,18 dolára za euro.

Vzostup hodnoty eura analytici spájajú s plánom Európskej únie vydať v tomto roku zelené dlhopisy za 225 miliárd eur ako súčasť fondu na obnovu po pandémii koronavírusu. Dopyt investorov po ekologických aktívach podľa nich rastie, čo by mohlo zvýhodniť spoločnú menu.

Líderstvo ťahá aj menu

„Predpokladáme, že ak sa krajina alebo región stane lídrom tohto typu investícií, mohlo by to pozdvihnúť aj menu,“ povedal podľa agentúry Bloomberg Steve Barrow, šéf devízovej stratégie Standard Bank. „Naopak, tí, ktorí v tomto smere zaostávajú, by mohli zostať pozadu aj pokiaľ ide o výkon ich meny.“

Ozdravný fond po koronakríze, ktorý odobrila EÚ, má celkovo objem 750 miliárd eur. Dosiaľ už pomohol medziročne posilniť euro o 5,1 percenta.

Trinásť rokov zelených dlhopisov

Od začiatku tohto roka do začiatku októbra už bolo emitovaných zelených dlhopisov za 169,95 miliardy eur. Na trhu existujú už 13 rokov, prvýkrát sa objavili v roku 2007. Podľa zistení Bloomberg New Energy Finance sa ich objem doteraz celkovo vyšplhal na bilión eur.

EÚ sa rozhodla vydávať zelené dlhopisy sa v snahe o čistejšiu ekonomiku, snaží sa nimi otestovať mieru záujmu investorov o takéto financovanie. Sú určené na také environmentálne projekty, ako sú veterné parky či nízkouhlíková doprava.

Na snímke sprava Marta Fandlová z iniciatívy Mladí za klímu, hovorca a signatár iniciatívy Klíma ťa potrebuje Michal Sabo, koordinátorka Slovenskej klimatickej iniciatívy Liliana Rástocká a organizátor podujatí Fridays for future Jakub Hrbáň pózujú po brífingu iniciatívy Klíma ťa potrebuje pred Národnou radou SR. Bratislava, 14. októbra 2020.
Neprehliadnite

Premiér by mal na Európskej rade podporiť najvyššie možné zníženie emisií, tvrdia aktivisti

Nemecko je prvé

Medzi krajiny, ktoré už predali svoje prvé ekologické štátne dlhopisy, patrí Nemecko. „Dopyt bude pokračovať, pričom v najbližšom období prekonáva ponuku,“ uviedla Trisha Taneja, šéfka oddelenia udržateľného financovania Deutsche Bank – jednej z vedúcich bánk, ktoré uskutočňujú nemecký predaj zelených dlhopisov. „Na otázku, či zelené aktivity majú skutočne cenu, dostaneme odpoveď, keď bude na strane dopytu a ponuky vyrovnaný stav.“

Na porovnanie, USA v tomto smere zaostávajú. Podľa Standard Bank nebude na preklenutie rozdielu stačiť ani prípadne volebné víťazstvo demokratického nominanta Joea Bidena, ktorý sľuboval výdavky na čistú energiu v sume dva bilióny dolárov.