„Riziko stagflácie sa vznáša nad svetovou ekonomikou, keďže hrozba novej éry inflácie prichádza súčasne so slabšími vyhliadkami rastu a zvýšenou finančnou zraniteľnosťou,“ píše vo svojom ročnom reporte Bazilejská banka pre medzinárodné zúčtovanie (BIS).

BIS sa často označuje ako centrálna banka centrálnych bánk, keďže im poskytuje bankové služby. Každý rok prichádza so zásadným ekonomickým reportom, ktorý má silný vplyv na pohľad na ekonomické dianie vo svete. Tohtoročný report nie je optimistický a ako ukazuje predchádzajúci výrok, hrozbou súčasnosti je zmena k trvalo vyššej inflácii a ekonomickej stagnácii pri dlhodobo hromadiacich sa rizikách.

Kým v piatok akciové trhy po celom svete vzrástli kvôli rastúcej šanci na recesiu, BIS leje studenú sprchu na možnosť návratu sveta k úrovniam spred pandémie. Aj keď existuje určitá pravdepodobnosť, že inflácia rýchlo poklesne, môže sa stať aj pravý opak a príde k stagflačnému tvrdému pristátu, varuje BIS.

Prvý krát v povojnovom období sa totižto deje, že globálna ekonomika čelí hrozbe vyššej inflácie, a teda aj potrebe držať ju pod kontrolou, a to na pozadí zvýšenej finančnej zraniteľnosti. Tá je určená historicky vysokými úrovňami dlhu, súkromného aj verejného, a nadmerného ocenenia akcií a nehnuteľností.

Súčasné kroky centrálnych bánk po celom svete BIS príliš neuspokojujú. Agustín Carstens, generálny riaditeľ banky, povedal: „Kľúčom pre centrálne banky je konať rýchlo a rozhodne skôr, ako sa inflácia zakorení“.

Ako sa inflácia zakorení

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa