Medzi podniky, ktoré pristúpili k tomuto razantnému kroku, štvrtok pribudla chemická spoločnosť Fortischem sídliaca v Novákoch. O prácu príde 362 pracovníkov. Svoje rozhodnutie firma odôvodnila vojnou na Ukrajine a s ňou súvisiacimi sankciami aj vysokými cenami energií.

„Rozdielny prístup k regulácii cien energií v Európe neumožňuje našej spoločnosti premietnuť ceny energií do cien výrobkov a činí našu firmu nekonkurencieschopnou,“ potvrdil predseda predstavenstva firmy Jan Křička. Fortischem minulý rok vykazoval stratu skoro 10 miliónov eur, a celková zadĺženosť hraničila pod 94 percentami.

Slovensko tak prichádza o jediného výrobcu chlóru využívaným na čistenie vody a ako dezinfekčný prostriedok proti vírusu covid-19.

(Ne)dostatočné vplyvy zhora

K zníženiu stavov sa musela prikloniť aj medzinárodná spoločnosť Convatec, ktorá v auguste ohlásila hromadné prepúšťanie vo svojom výrobnom závode v Michalovciach. Prepustí približne 350 zamestnancov.

Firma, ktorá sa zaoberá výrobou rôznych zdravotníckych pomôcok, plánuje zrušiť dve výrobné linky.

Chemické závody Fortischem v Novákoch.
Zdroj: Martin Kukučka
Chemické závody Fortischem v Novákoch.

"Spoločnosť prijala rozhodnutie ukončiť svoje podnikateľské aktivity v oblasti výroby a predaja produktov pre nemocničnú starostlivosť. Príde k redukcii počtu zamestnancov o menej ako 35 percent," uviedla v stanovisku spoločnosť Convatec. Firma sa tak prispôsobí novým strategickým rozhodnutiam na nadnárodnej úrovni.

Zamestnanci protestovali, vláda sa bránila, že pre reguláciu cien energií spravila všetko. Napriek tomu žiarska hlinikáreň musela na určitý čas zatvoriť. Slovalco po dlhom riešení, ako vyviaznuť zo situácie neutíchajúcich stúpajúcich cien, ohlásila 14. júla prepúšťanie a úplné zastavenie výroby.

O prácu tak príde 300 ľudí z celkového počtu 450. Ide pritom o interných zamestnancov. Prerušená výroba sa však dotkne tisícky externých zamestnancov v subdodávateľskom reťazci. Odstavenie výroby Slovalco plánuje na minimálne rok, dovtedy pobeží len recyklačné centrum.

Závod nestačil na vysoké ceny elektrickej energie, ktoré momentálne atakujú na maximá. Rozbeh firmy bude po nútenej prestávke veľmi nákladný. Podľa vlastníkov firmy sa cena môže vyšplhať až na 100 miliónov eur.

Na Orave už tak dobre nie je

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa