Obavy zo spravovania financií online nie sú v súčasnosti úplne výnimočné. Pribúdajú riziká kybernetických útokov, výpadkov internetu a s tým súvisiacich výpadkov bankových služieb. Navyše, klienti niekedy vyslovujú obavy z toho, čo by nastalo, ak by sa nevedeli dostať k svojim peniazom v prípade rozsiahlych blackoutov či iných nepredvídaných udalostí. Nestávajú sa tak úspory ľudí pre viaceré riziká zraniteľnejšie ?

IT špecialista a šéfredaktor portálu Touchit Ondrej Macko pre TREND uviedol: „Tri najväčšie banky na Slovensku sú podľa môjho názoru zabezpečené veľmi dobre. To na druhej strane znamená aj istý diskomfort pre používateľov, ktorí musia zadávať viacero údajov, najmä pri autorizácii mobilného zariadenia na prístup k mobil bankingu alebo internet bankingu. Na druhej strane sú na Slovensku banky, ktorých vzdialený prístup k svojmu účtu by som ja osobne radšej nepoužíval.“

Odborník spresňuje, že technická nevyhnutnosť, na ktorú by banka mala myslieť, aby jej klienti mohli dôverovať, je stupeň šifrovania informácií. Banky však do certifikácie na šifrovanie musia investovať nemalé peniaze.

„Certifikát navyše podlieha exspirácii, preto ho treba opakovane obnoviť a doplniť počet používateľov, takže pre banky je lacnejšie nepoužívať takmer nič. Vtedy sa ale banka vystavuje problémom, najmä v prípade akéhokoľvek prelomenia údajov používateľov,“ dodáva O. Macko s tým, že banky budú stále viac vyžadovať, aby s nimi klienti pracovali cez mobil alebo počítač, keďže je to pre ne jednoduchšie, lacnejšie a vo výsledku to pre ne znamená menej personálu a dostupnosť 24 hodín denne sedem dní v týždni.

„Rozumiem ľuďom, najmä v regiónoch, ktorí radšej prídu osobne do banky. Obyčajne taká možnosť existuje, ale stojí ich to oveľa viac ako pri vzdialenom prístupe,“ radí IT odborník.

Zvyšovanie ochrany v online bankovníctve

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa