Ekonomika je na začiatku cyklu zvyšovania sadzieb, ktorého koniec ešte nie je vidieť. Sadzby ešte ani nezačali poriadne rásť a ceny úverov sú na niekoľkoročných maximách. Logicky by mali podobne rásť aj sadzby na bežných účtoch, termínovaných vkladoch či iných sporiacich produktov.

FILE - In this May 11, 2012 file photo, people stand in the lobby of JPMorgan Chase headquarters in New York. Moody's Investors Service on Thursday, June 21, 2012 lowered the credit ratings of 15 the world's largest banks late Thursday, including JPMorgan Chase, Bank of America,  and Goldman Sachs, saying their long-term prospects for profitability and growth are shrinking. (AP Photo/Mark Lennihan, File)
Neprehliadnite

Fed prehráva boj s infláciou, kúpyschopnosť ľudí klesá

To je totiž presne to, čo chcú centrálne banky. Dať motiváciu subjektom v ekonomike, aby si nepožičiavali, ale naopak, aby začali sporiť. Tempo rastu sadzieb na úveroch a vkladoch nie je rovnaké, pretože závisí od bánk, ako si nacenia svoje produkty. Trend však bol doteraz vždy rovnaký. Až doteraz.

Banky teraz nemajú motiváciu dvíhať sadzby na vkladoch. Peňazí majú totiž dosť. Okrem peňazí od centrálnych bánk počas pandémie dostali poriadnu dávku hotovosti od spotrebiteľov a firiem. Tí totiž dostali stimuly od vlád a stav na ich účtoch vzrástol. Tým nie je povedané, že každý počas pandémie zbohatol. Stav na účtoch agregátne však skrátka išiel nahor.

V USA objem depozít vzrástol z úrovne 13,3 bilióna dolárov na začiatku roku 2020 na dnešných 18,2 bilióna dolárov. V tom istom čase banky v EÚ zaznamenali nárast vkladov z 14 biliónov eur na dnešných 16,5 bilióna dolárov.

Situácia bánk nie je ružová

Na prvý pohľad sa môže zdať, že banky sú „v balíku“, ako sa hovorí. Počas pandémie však bol opak pravdou. Úrokové sadzby na úveroch išli nadol a dopyt po úveroch poklesol. Vzrástlo riziko delikvencie a bolo potrebné tvoriť rezervy na úrokov ziskov či dividend.

Rezervy nakoniec nebolo potrebné použiť, pretože bankrotov v skutočnosti veľa nebolo. Hlavne vďaka stimulom vlád a centrálnych bánk. Banky zaknihovali silné zisky za rok 2021, lenže to bolo spôsobené rozpúšťaním rezerv, čo je jednorázová účtovná operácia, nie rast biznisu. Samotná ziskovosť až taká silná nie je.

To sa už prejavilo vo výsledkoch amerických bánk za prvý kvartál roka 2022. Oproti minulému roku došlo u všetkých bánk k poklesu ziskovosti, u niektorých aj o viac ako 40 percent. Ich šéfovia naznačujú, že dobré časy sa končia. Úroky z úverov síce idú nahor, ale dopyt po financovaní klesá. Rovnako klesá aj príjem z obchodovania na finančnom trhu.

U bánk v Európe to nebude veľmi odlišné, oslavy dobrého roka 2021 už skončili. Treba však povedať, že európske banky si v prvom kvartáli tohto roka počínali lepšie ako americké.

Zo štyroch najväčších európskych bánk dve prekvapili pozitívne a dve negatívne. Aj takýto zmiešaný výsledok je lepší, ako v prípade amerických bánk, kde ziskovosť klesala u všetkých veľkých bánk.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa