Cena ropy mala v súčasnosti už atakovať 3-ciferné úrovne. Dopyt Číny po rope predsa rastie a Rusko splnilo svoj sľub a znížilo produkciu ropy. Nijaký šok sa však nekoná. Iste, ekonomika chladne a dopyt po rope nie je to, čo býval. Ale pozitívne správy prichádzajú aj zo strany produkcie ropy.


pôvodný súbor:39141.JPG
Neprehliadnite

Rusko ohlásilo zníženie produkcie ropy. Reakcia trhu ukázala, že Moskva stráca vplyv

Produkcia v USA bola v poslednom čase odpisovaná a predpokladalo sa, že predpandemický vrchol sa pravdepodobne nedosiahne, a najväčší producent ropy na svete opäť odovzdá žezlo kartelu OPEC. Kolesá biznisu sa však roztočili nečakaným smerom a priniesli pozitívne prekvapenia.

Dane od naftárov dnes, alebo ropu zajtra?

V prvom rade, zatiaľ čo kontinentálna Európa predvádza preteky, kto najviac vyžmýka a zdaní energetické spoločnosti, Washington poslal svojim želiezkam v ohni odkaz, že ak nechcú platiť viac do federálneho rozpočtu, nech si dobre premyslia, do čoho budú investovať.

Pravdaže, investorom je potrebné vyplatiť dividendy, ale je potrebné zabezpečiť energetickú bezpečnosť. Obnoviteľné zdroje síce v horizonte rokov až dekád vyzerajú dobre, ale dnes potrebujeme mať dostatok ropy a zemného plynu.

A to preto, že kamióny ani väčšina prepravy nejazdia na batérie, a vykurovanie v zime a vykrývanie špičiek spotreby elektrickej energie zabezpečuje z veľkej časti práve plyn a nie vietor ani slnko. Do obnoviteľných zdrojov treba investovať a rozvíjať ich, ale bez fosílnych palív ešte fungovať nevieme. A ak sa stráca ruská ropa a plyn, treba ich nahradiť. Dnes, nie o desať rokov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa