Európska únia má právo uvaliť clá na výrobky dovážané zo Spojených štátov amerických. Začiatkom týždňa o tom rozhodla Svetová obchodná organizácia (WTO). Prípadné clá môžu zasiahnuť dovoz tovarov hodnote štyroch miliárd eur ročne.

„Americký štát Washington už skončil s nezákonnou podporou firmy Boeing. Preto vyzývame Európsku úniu, aby nepristúpila k zavedeniu odvetných ciel a v opačnom prípade budeme nútení reagovať,“ uviedol americký delegát na pôde WTO Robert E. Lighthizer. Američania zároveň zdôraznili, že preferujú urovnanie celého sporu za rokovacím stolom.

„Európska komisia pripravuje protiopatrenia v úzkej spolupráci s našimi členskými štátmi,“ reagoval v oficiálnom stanovisku pre média eurokomisár Valdis Dombrovskis. Ten členské štáty zastupuje v obchodných sporoch a tiež preferuje dohodu s Američanmi.

„S našimi americkými partnermi intenzívne rokujeme a som v pravidelnom kontakte s predstaviteľom amerického obchodu Robertom E. Lighthizerom. Zároveň sme pripravení konať v súlade s rozhodnutím WTO a to v prípade, že prebiehajúce stretnutia neprinesú žiadny výsledok,“ dodal V. Dombrovskis.

Európska únia už zverejnila zoznam výrobkov, ktoré môžu zasiahnuť prípadné clá. Sú medzi nimi lietadlá, vína, tvrdý alkohol, mrazené ryby alebo traktory. Väčšina analytikov sa zhoduje v tom, že k prípadnému zavedeniu ciel príde až po skončení amerických volieb.

Američania sa už budúci týždeň rozhodnú, či do Bieleho domu opäť posadia súčasného prezidenta Donalda Trumpa alebo bývalého viceprezidenta Joe Bidena.
Zdroj: Patrick Semansky
Američania sa už budúci týždeň rozhodnú, či do Bieleho domu opäť posadia súčasného prezidenta Donalda Trumpa alebo bývalého viceprezidenta Joe Bidena.

Rozhodnú americké voľby

Spojené štáty si už počas budúceho týždňa zvolia nového prezidenta. Prípadné obhájenie postu republikánom Donaldom Trumpom značne skomplikuje nájdenie dohody. Administratíva súčasného šéfa Bieleho totiž minulý rok v októbri nebola vôbec ústretová k Európskej únií.

V tom čase WTO rozhodlo, že Američania môžu zaviesť na výrobky z Európskej únie clá v ročnej hodnote 7,5 miliardy dolárov. Možnosť uvalenia sankcií bola dôsledkom nezákonnej podpory európskeho výrobcu lietadiel Airbus.

USA takmer okamžite po oznámení rozhodnutia uvalili desať percentné clá na európske lietadlá a 25-percentné clá na škótsku whisky, francúzske vína a syry. Európania viac krát neúspešne vyzvali Američanov na odstránenie týchto obchodných bariér.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa