Pandemická situácia vo svete obrátila život na ruby. Okrem lockdownov, karantény a rôznych opatrení priniesla nový fenomén. Masový príliv individuálnych investorov na finančný trh.

Mnoho ľudí ostalo zatvorených doma bez možnosti cestovať, ísť na koncert alebo len tak von s priateľmi. Okrem toho, kasína a herne ostali zatvorené a šport sa zastavil. Tým pádom nebolo na čo stávkovať. Peňazí však bolo dosť a času ešte viac.

Vláda totiž nenechala ľudí na holičkách a napriek tomu, že do práce mnohí nechodili, peniaze im na účet chodili. V niektorých krajinách sa dokonca zastavili platby za nájomné a hypotéky, čo zvýšilo ponuku peňazí ešte viac.

Práve v tomto čase sa rozbehol celkom nový druh biznisu. Stávkovanie na akcie. O analýze či investičnom procese nemôže byť reč, skutočne išlo o stávkovanie. Online brokeri ponúkali investičné platformy, kde sa jednoducho a bez poplatkov dali nakupovať a predávať akcie jedným ťuknutím.

Milióny ľudí po celom svete si otvárali investičné účty a vytláčali profesionálov z trhu. Podľa dát agentúry Bloomberg bolo doteraz bežné, že individuálni investori tvorili približne štyri percentá likvidity na trhu. V závere roka 2020 to bol však päť násobok tejto úrovne. To znamená, že bežní investori mali na trh oveľa väčší vplyv ako predtým.

Fenomén „meme akcií“ keď ľud dokázal na základe tipov zo sociálnych sietí nakupovať dávno zabudnuté obskúrne firmy, ktorých cena vzrástla o tisíce percent, je len vrcholom tohto ľadovca. Investičné firmy mali vsadené na pokles týchto spoločností a utrpeli obrovské straty.

Tento fenomén bol však širší a postaral sa o to, že v uplynulých dvoch rokoch sme sa stali svedkami spektakulárneho býčieho trendu, ktorý nemá v histórii obdoby.

Ako amatéri vypálili profesionálom rybník

Tento trend nezačali investičné fondy a profesionáli, ani banky. Tí neverili, že by sa akcie mohli takto skoro spamätať. Veď sa prepadli o viac 30 percent za 30 dní. Najrýchlejší prepad v histórii. Fundamentálne bola totiž ekonomika v troskách a ziskovosť akcii tiež.

Banky dobrovoľne odkladali desiatky miliárd dolárov bokom do rezerv a očakávali katastrofickú insolvenciu svojich klientov. Goldman Sachs v máji 2020 tvrdil, že akcie sa do troch mesiacov prepadnú o ďalších 20 percent, pretože naivní investori prehliadajú riziká a tieto riziká sa naplnia.

V tomto sa zhodovali investiční experti naprieč Wall Street. Analyzovali historické dáta a dôvodili, že akcie ešte nezapočítali všetku ekonomickú bolesť, ktorá nastala. Nešlo pritom o žiadnych hlupákov, Goldman Sachs očakával veľké problémy už v druhej polovici februára 2020 a mal pravdu.

Rozdiel medzi tým, čo sa deje v ekonomike a tým, čo deje na trhu nikdy nebol väčší.
Matt King, šéf stratégie globálneho trhu v Citigroup, máj 2020

Profesionáli sa však tento krát mýlili a amatéri im vypálili rybník. Mamičky, oteckovia, študenti, taxikári, kuchári z reštaurácií, ktorí sedeli doma, ťukali do smartfónov a kupovali všetko, čo sa im zdalo zaujímavé. Hlavne to, čo kupovali ostatní. Trh sa za tri mesiace od mája 2020 neprepadol o 20 ani o 30 percent, ale narástol o 15 percent.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa