Ruské dodávky zemného plynu cez vstupný bod Veľké Kapušany dosiahli v januári 2022 priemernú úroveň 34 miliónov kubických metrov denne. Pred rokom to bolo 72 miliónov m3 denne. Plynovod Yamal má počas posledných týždňov PN, je teda prepravy neschopný.

Teda možno by aj bol schopný niečo prepraviť, ale zjavne nemá čo. Plynovod, ktorý by mal vedieť prepraviť 90 miliónov m3 plynu denne väčšinu času stál. A analytici so záujmom sledovali, ako putujú raz 3 milióny kubíkov na východ, potom 2 milióny na západ.

Zásobníky budú mať čoskoro taký nízky stav, že ich výtlačná kapacita bude veľmi otázna. Inak povedané, z takmer prázdneho zásobníka sa plyn dostáva von čoraz ťažšie. Ako dlho to Európa vydrží a čo môže robiť, ak bude ešte horšie?

Objem importov LNG a ruských dodávok sa vyrovnal

Na úvod treba povedať, že Európa urobila množstvo roboty. Zvýšila importy LNG, ktoré v januári stúpli o tretinu oproti decembru. To spolu s tým, že zima nebola až taká krutá a faktom, že Rusko ponechalo aspoň nejaké dodávky, zabránilo najhoršiemu scenáru.

Mimochodom objemy LNG, ktoré Európa importuje, sú v súčasnosti na rovnakej úrovni, ako sú ruské dodávky.

Zatiaľ to nie je zlé, len nech sa neochladí

Čo sa ešte môže stať? Sú v podstate tri scenáre. Status quo, teda pokračovanie nízkych dodávok. To by Európa prežila, veď si už zvykla. Podľa odhadov odborníkov by stav zásob mal klesnúť na minimálnu úroveň 320 TWh plynu v apríli 2022, čo je stav podobný, ako bol v apríli 2021, po minuloročnej krutej zime.

To by znamenalo, že situácia by nebola horšia ako vlani. Každopádne 320 TWh zásob je v normálnej reči niečo vyše 30 miliárd m3 plynu, teda slabých šesť percent ročnej spotreby.

Zimu by sme prežili, ale problém nízkych zásob by ostal. Ešte horšie by bolo, ak by sa dodávky zastavili od februára, stav zásob by v apríli klesol na minimum 140 TWh, čo Európa ešte nezažila. A to ešte stále počítame s tým, že nepríde silné ochladenie.

Ak by nastala kombinácia zastavenia dodávok a ochladenia, do konca marca 2022 sa plyn minie.

Ako dostať plyn zo západu na východ

Je to komplikované. Ak nepríde plyn plynovodmi z východu, príde LNG zo západu. Ale ten treba zase dostať na východ. Do hry však vstupujú kapacity dodávateľov LNG, kapacity terminálov na západe Európy a kapacita plynovodov. Takže trochu matematiky.

Na juhu Európy, v Španielsku, existuje veľký LNG terminál, ktorý umožňuje import 40 TWh plynu mesačne. Tento je však kvôli bezpečnosti pri preprave a skladovaní ochladený a skvapalnený. Vo výsledku tak môže Európa importovať 40 TWh mesačne, ale spotrebovať len 30 TWh mesačne. Týmto spôsobom je možné nahradiť približne 20 percent ruského plynu.

Voľná kapacita plynovodu Yamal

Plynovod Yamal dokáže denne prepraviť 90 miliónov m3 plynu. Aktuálne ním prúdi necelých 20 miliónov za deň. Voľná kapacita je teda dostatočná na to, aby sa objem plynu, ktorý prúdil v januári cez Veľké Kapušany (34 miliónov m3). Rusko by teda dokázalo udržať svoje slabé dodávky aj bez toho, aby museli prúdiť cez Ukrajinu.

Horšie je to však s prepravou do zvyšku Európy, hlavne na východ. Súčasná infraštruktúra umožňuje prepravu len do výšky 5 TWh mesačne, čo je málo. Možné je akurát presmerovanie ruského plynu mimo Ukrajiny. To už infraštruktúra dovoľuje.

Čiže ak by Gazprom zastavil prúd plynu cez Centrálny koridor, je možné ho nahradiť voľnou kapacitou plynu Yamal. Ak by Gazprom chcel.

Teoreticky ruský plyn nahradiť vieme, ale...

Terminály, plynovody a kompresory, ktoré stoja dnes, umožňujú zvýšiť prepravu plynu z Nórska a Severnej Afriky a tiež dodatočné objemy LNG. Ak sa to spočíta, vieme nahradiť ruský importy aj dnes. Teoreticky.

Problém je však vo voľnej produkčnej kapacite producentov mimo Ruska. Nórsko už dodáva koľko môže a na trhu nie je veľa voľného LNG. Tvrdí to aj Alžírsko. Domáca produkcia z Holandska a iných európskych krajov je obmedzená.

Katar je jedným z najväčších hráčov na trhu s LNG, väčšinu svojej produkcie však dodáva do Ázie, len päť percent ide do Európy. USA práve lobuje za to, aby Katar presmeroval viac LNG do Európy.

Katastrofa nenastane, Rusko si to nemôže dovoliť

Ak by Európa napla všetky sily, je otázka času, kedy by vedela nastaviť infraštruktúru tak, aby úplne nahradila ruský plyn. Dnes je to veľký problém, ale všetko sa dá, keď sa chce. Toto však Rusko nechce, veď príjmy z ropy a zemného plynu tvoria 40 percent jeho štátneho rozpočtu a veľkú väčšinu exportu.

Okrem nerastných surovín Rusko nemá veľmi čo vyvážať, ceny na domácom trhu sú nízke a exporty do Číny budú zaujímavé až na konci tejto dekády. Okrem toho, Gazprom má zmluvy, ktoré musí plniť, mnohé z nich uzatvorené na roky až dekády dopredu. Zahraničné príjmy z predaja zemného plynu priaznivo vplývajú aj na kurz rubľa.

V skutočnosti začali objemy zemného plynu na vstupom bode Veľké Kapušany začiatkom februára rásť o polovicu oproti priemeru z januára. Azda to bude spôsobené tým, cena zemného plynu je po čase zaujímavejšia oproti uhliu. A teda, že to nie je efekt predzásobenia sa zákazníkov pred dočasným vypnutím dodávok.

Tak či onak, na konci dňa potrebuje Európa ruský plyn rovnako, ako Rusko potrebuje eurá. Toto manželstvo s rozumu by malo ešte nejaký čas pretrvať.

Ďalšie dôležité správy

Arktída ťažba surovín
Neprehliadnite

Gazpromu klesajú rezervy plynu, z Európy chce viac peňazí

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa