V septembri ubehne osem rokov, odkedy prezident Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pching predstavil iniciatívu Nová Hodvábna cesta. Séria infraštruktúrnych projektov nadväzujúcich na starovekú menovkyňu, spájajúcu Čínu s Blízkym východom a Európou, sa pre pekinskú zahraničnú politiku stala prioritou číslo jeden.

Cieľ je jasný – prepojiť Čínu so zvyškom sveta a vytvoriť nové investičné príležitosti pre čínske firmy. Nová Hodvábna cesta sa však od iných ekonomických projektov líši nielen veľkosťou, ale aj prístupom.

Kým medzinárodné finančné inštitúcie, rozvinuté štáty a súkromní investori pri poskytovaní úverov rozvojovým krajinám pozerajú na ich ekonomické vyhliadky, politickú stabilitu či rating, čínske banky poskytujú úvery na výstavbu veľkých projektov prakticky každému záujemcovi. Masívna výstavba prístavov, železníc, diaľnic, elektrární a priemyselných zón po celom svete však narazila v dlžníckych krajinách na niekoľko závažných problémov.

Mnohé rozvojové štáty Ázie a Afriky precenili svoju schopnosť splácať miliardové čínske dlhy a teraz čelia náročnej dileme – buď dokončia rozostavané projekty a dostanú sa do dlhovej špirály, alebo odovzdajú kľúčovú infraštruktúru čínskym spoločnostiam.

Jedinečná príležitosť

Projekt Novej Hodvábnej cesty, ktorý je známy aj ako stratégia Jeden pás, jedna cesta (One Belt, One Road), sa viacerým krajinám Ázie a Afriky javil ako jedinečná príležitosť na modernizáciu infraštruktúry, ekonomický rast, vytvorenie pracovných miest a prilákanie zahraničných investorov.

Výstavba cestnej a železničnej infraštruktúry spájajúcej západné čínske provincie s Európou cez strednú Áziu a Kaukaz otvorila stredoázijským republikám možnosť diverzifikovať miestnu ekonomiku. Jednou z nich je aj Kazachstan, ktorý čínsky program aktívne dopĺňa domácimi investíciami (takzvaná svetlá cesta) podporujúcimi výstavbu ciest, železníc a verejné služby.

Kombinácia zlého ekonomického úsudku a nestabilnej politickej situácii priviedla mnohé krajiny na pokraj krízy
 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa