Na 18. septembra 2005 boli v Nemecku vyhlásené predčasné voľby do Spolkového snemu. Prieskumy vtedajšiemu kancelárovi Gerhardovi Schröderovi veľmi nepriali, existovala reálna šanca, že o kreslo príde.

Desať dní pred voľbami priletel do Berlína na oficiálnu návštevu ruský prezident Vladimír Putin. Hlavnou udalosťou tejto návštevy bol podpis dohody o výstavbe Severoeurópskeho plynovodu, dnes nazývaného Nord Stream.

Ambasádor dobrých rusko-nemeckých vzťahov

Dohodu podpísali šéfovia Gazpromu, E.On a BASF, Vladimír Putin a Gerhard Schröder. Poslední dvaja menovaní poskytovali politickú podporu. Hoci išlo o dlhodobý projekt, urýchlené podpisovanie ešte pred voľbami naznačovalo, že existovali obavy, aby voľby niečo neohrozili či nepribrzdili.

Nikto tomu však nevenoval pozornosť. Kancelár G. Schröder skutočne voľby prehral. Pár týždňov pred tým, ako odstúpil, ešte stihol podpísať garancie nemeckej vlády na úvery Gazpromu vo výške jednej miliardy eur.

Gazprom to mal vymyslené tak, že spolupráca s bývalým nemeckým kancelárom bude výborné PR pre nový plynovod. A skutočne, keď sa ohlásil podpis zmluvy, Európa to brala veľmi pozitívne a prezident Putin bol populárny. Priama trasa mimo Bieloruska či Ukrajiny sa vnímala ako zvýšenie bezpečnosti dodávok. Toto ale trvalo krátko.

Bývalý kancelár prešiel z Bundestagu rovno do Gazpromu, kde mal zastupovať ruskú stranu. Toto vytvorilo určitú pachuť okolo celého projektu. Pár mesiacov po voľbách, ešte pred koncom roka 2005 sa začali zvárať rúry Nord Streamu. Bývalý kancelár bol vyšetrovaný za potenciálny konflikt záujmov, keďže je možné, že viac polepšil sebe, ako Nemecku.

V nemeckých aj medzinárodných médiách čelil veľkej hanbe a to bol nakoniec jeho najväčší trest. Vyšetrovanie totiž nepreukázalo konflikt záujmov. G. Schröder sedí v predstavenstve Gazpromu aj v súčasnosti, berie pekný plat a neustále tvrdí, že dodávky plynu od Gazpromu sú čisto podnikateľská záležitosť a Moskva a jej geopolitika s nimi nič nemá.

Európa už nie je pre Gazprom prioritou

Je férové povedať, že ruské dodávky boli počas minulých rokov stabilné. Plynovod Nord Stream 1 je využitý na plnú kapacitu aj dnes.

Ostatné plynovody však prepravujú oveľa menšie objemy ako po minulé roky a Gazprom síce môže tvrdiť, že plní kontraktuálne požiadavky, ale na konci dňa bude jasné, že minulý rok dodal zákazníkom menej plynu ako pred pandémiou, hoci dopyt sa plne obnovil.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa