Pribudlo rekordných 797 nakazených koronavírusom

Rekordný počet nakazených vírusom choroby Covid-19, až 797 osôb, pribudlo na Slovensku v stredu 30. septembra. Informáciu zverejnili štandardne o deň neskôr. Predtým bolo maximum 567. Celkový počet pozitívne testovaných u nás tak narástol na 10 938. Z ochorenia sa vyliečilo ďalších 225 pacientov. Laboratóriá v stredu otestovali 9 170 vzoriek.

Nepribudlo žiadne úmrtie, ich celkový počet je 48. O uvedených číslach informovali premiér SR Igor Matovič (OĽANO) a Národné centrum zdravotníckych informácií. Ministerstvo zdravotníctva SR spresnilo, že pozitívne testovaných bolo v stredu 417 žien a 380 mužov, a to vo veku od dvoch do 93 rokov. Najviac pozitívnych testov bolo v okresoch Námestovo (71), Bratislava (62), Tvrdošín (47) a Bardejov (45).

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO) počas tlačovej konferencie po skončení pandemickej koimsie 25. septembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian
Neprehliadnite

Padol ďalší rekord. Slovensko zaznamenalo takmer 800 nových nakazených

Zadržali starostu mestskej časti Nové Mesto R. Kusého

Bratislavská krajská kriminálka vo štvrtok zasahovala v prípade vyšetrovania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Zadržala pri tom verejného činiteľa, ktorého meno polícia nezverejnila. Viaceré od seba nezávislé zdroje pritom uviedli, že zadržaným má byť starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý.

„Vyšetrovateľ Policajného zboru v tejto súvislosti zadržal jednu osobu, ktorú na základe dôkaznej situácie obvinil z dvoch prečinov a dvoch zločinov zneužívania právomoci verejného činiteľa. V prípade preukázania viny pred súdom mu hrozí trest odňatia slobody na 7 až 12 rokov,“ uvádza polícia bratislavského kraja na svojom Facebooku.

Filiálka  Ivo Nesrovnal Rudolf Kusý
Neprehliadnite

Starostu bratislavského Nového Mesta R. Kusého obvinili zo zneužívania svojej právomoci

Sociálna poisťovňa a VŠZP sa zlučovať nebudú

Premiér I. Matovič dementoval tvrdenia, že by sa mali Sociálna poisťovňa a Všeobecná zdravotná poisťovňa zlúčiť do jednej. „Nikdy nikomu som nič také nepovedal. Mrzí ma táto iniciatíva. Samozrejme, mojím cieľom je dramaticky zjednodušiť výber daní a odvodov. Ale nikdy som neprišiel s iniciatívou, ktorá bola komunikovaná, že by mal vzniknúť nejaký moloch, že to bude Sociálna a zdravotná poisťovňa zároveň,“ povedal s tým, že formu, akou sa má zjednodušiť výber daní a odvodov, plánuje verejnosti oznámiť v najbližších dňoch.

Podľa nového konceptu by ľudia nemali povinné platby štátu platiť na tri či štyri rôzne miesta, ale mali by zaplatiť na jeden účet, jedno miesto a o ostatné by sa už mal starať štát. Ľuďom tak chce premiér zlepšiť kvalitu života a považuje to za nástroj, ktorý moderné Slovensko určite potrebuje rozvinúť.

Matovič
Neprehliadnite

Premiér odmietol zlúčenie Sociálnej poisťovne a Všeobecnej zdravotnej poisťovne

Trumpovi hrozí väzenie, ak nebude znovuzvolený

Donald Trump za 10 z posledných 15 rokov údajne neplatil takmer žiadne dane z príjmu do federálnej kasy. Podozrenia z daňových únikov, ktorým čelí americký prezident, doviedli bývalého federálneho prokurátora Nicka Akermana k názoru, že prezidentovi a jeho dcére Ivanke Trumpovej by mohlo hroziť až päťročné väzenie. „Je to úplne falošná správa, vymyslená,“ reagoval D. Trump na margo zverejnených informácií. „V skutočnosti som daň zaplatil a plánujem to aj dokázať,“ dodal.

Denník The New York Times vykreslil Trumpa ako podnikateľa, ktorý inkasuje stovky miliónov dolárov ročne, no vykazuje chronické straty. To vraj využíva na to, aby sa vyhol plateniu daní. Vo svojom portfóliu má najmä nehnuteľnosti v centre New Yorku. Vlastní aj golfové rezorty a vinárstva a predáva licencie na hotely so svojim menom po celom svete.

KK7 Cleveland - Americký prezident Donald Trump  hovorí počas prvej prezidentskej debaty 29. septembra 2020 v Clevelande. FOTO TASR/AP
President Donald Trump gestures while speaking during the first presidential debate Tuesday, Sept. 29, 2020, at Case Western University and Cleveland Clinic, in Cleveland, Ohio. (AP Photo/Patrick Semansky)
Neprehliadnite

Trumpovi hrozí väzenie, ak nebude znovuzvolený, tvrdí elitný právnik

Most-Híd a Dobrá voľba naznačili spoluprácu

Mimoparlamentné strany Most-Híd a Dobrá voľba naznačujú možnú spoluprácu v odborných témach. Informovali o tom po spoločnom stretnutí predsedovia strán László Sólymos a Tomáš Drucker. Obe strany majú odborníkov v oblastiach, v ktorých má podľa nich súčasná vláda deficit. Spomínajú zdravotníctvo, cestnú a železničnú infraštruktúru aj školstvo.

Drucker potvrdil, že sa so Sólymosom zhodli aj na podpore pre zdravotníkov. Obaja kritizujú vládu Igora Matoviča za zlyhávanie v boji proti pandémii. Sólymos dodaql, že nie sú známe ani vízie a priority jednotlivých ministerstiev. „Namiesto toho, aby sa vládna koalícia venovala dôkladnej príprave plánu obnovy, sa riešia interrupcie a vládne noviny,“ doplnil nový predseda Mostu- Híd.

Na fotke je Tomáš Drucker zo strany Dobrá Voľba
Neprehliadnite

Mimoparlamentné strany Most-Híd a Dobrá voľba naznačujú možnú spoluprácu