Predseda parlamentu Kollár v karanténe

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár z hnutia Sme rodina skončil v domácej karanténe, v ktorej strávi minimálne najbližších päť dní. Urobil tak dobrovoľne po návrate zo zahraničia. Zrušil aj plánovaný piatkový brífing, na ktorom mal informovať o vyhlásení voľby kandidátov na generálneho prokurátora.

Zajtrajšie vyhlásenie predsedu NR SR k vyhláseniu volieb kandidátov na generálneho prokurátora SR, ktoré malo byť o 10.45 h, sa ruší,“ uviedla Kollárova hovorkyňa s tým, že o vyhlásení voľby bude informovať prostredníctvom tlačovej správy. Predseda parlamentu tak na najbližších päť dní ruší svoj plánovaný program. Hoci nebol v krajine, ktorá by bola zaradená červenou medzi rizikové, rozhodol sa pre dobrovoľnú karanténu preventívne aj vzhľadom na aktuálnu nie veľmi priaznivú epidemiologickú situáciu.

Žena, ktorá sa vrátila to Švajčiarska, sa necháva testovať na prítomnosť koronavírusu v nemeckom Stuttgarte. Bádensko-Württembersko rozširuje kontroly turistov, odkedy sa v spolkovej krajine vyskytol vysoký nárast prípadov koronavírusu.
Neprehliadnite

Korona online: Na Slovensku za nedeľu pribudlo 79 nových prípadov

Polovica Slovákov neverí Západu

Viac ako polovica respondentov zapojených do prieskumu mimovládnej organizácie Globsec uviedla, že ich hodnoty sú ohrozované ,,Západom". Najviac respondentov vníma ako hrozbu Spojené štáty americké. Tí, ktorí považujú západné spoločnosti za hrozbu, podľa Globsecu preferujú silnejšieho lídra pred liberálnou demokraciou. Prieskum ukazuje, že z krajín doň zapojených je protiamerický sentiment najsilnejší práve na Slovensku.

Slováci sú zároveň spomedzi štátov zapojených do prieskumu najviac náchylní veriť konšpiráciám. Autori prieskumu respondentom predložili šesť konšpiračných teórií, ako napríklad „základne NATO na Slovensku by znamenali americkú okupáciu“ alebo „neziskové organizácie sú predĺženou rukou zahraničných mocností a záujmov “. Väčšina Slovákov verila v priemere piatim z týchto tvrdení.

Celkovo verí konšpiráciám na Slovensku až 56 percent ľudí. Z prieskumu vyplýva, že tí, ktorí veria konšpiráciám, sú zvyčajne nespokojní so systémom, v ktorom žijú, aj so svojím vlastným životom. Až 54 percent slovenských respondentov zároveň verí, že protesty, ktoré viedli k zmene vlády po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej, boli organizované a financované zo zahraničia.

USA a EÚ
Neprehliadnite

Polovica Slovákov neverí Západu. Často inklinujú ku konšpiráciám

Sulík hľadá miesto pre strategický priemyselný park

Ministerstvo hospodárstva SR v súčasnosti rokuje so zástupcami samospráv o možnom umiestnení štátneho strategického priemyselného parku, ktorý by v budúcnosti mohol ponúknuť veľkým zahraničným investorom. Všetky lokality sú v najmenej rozvinutých okresoch, z toho štyri na východnom a jedna na strednom Slovensku. Povedal to na brífingu minister hospodárstva Richard Sulík.

,,Tam, kde nám budú vedieť poskytnúť dobré podmienky, spoluprácu, ústretovosť, tak tam pôjdeme," uviedol Sulík. Minister spresnil, že okrem obce Haniska ide napríklad o lokalitu v obci Valaliky či v blízkosti košického závodu US Steel. ,,V nejakej fáze sa rozhodneme, aby sme mali jeden park pripravený doslova na kľúč. Príde investor a môže začať stavať,“ povedal Sulík. Slovensko má v súčasnosti iba jeden strategický priemyselný park v Nitre, v ktorom sídli automobilka Jaguar Land Rover a má ho na starosti MH Invest. Ďalšie priemyselné parky podporené ministerstvom hospodárstva má na starosti druhá štátna eseročka MH Invest II.

Richard Sulík, Boris Kačáni, Ladislav Matejka tlačová konferencia k zhodnoteniu prvých 100 dní nového vedenia spoločnosti MH INVEST
Neprehliadnite

Vhodnú polohu na strategický priemyselný park vyberáme z piatich lokalít, hovorí Sulík

Zo Smeru odchádzajú dvaja primátori

Z opozičnej strany SMER-SD odchádzajú dvaja straníci z Trenčianskeho kraja. Po primátorovi Považskej Bystrice Karolovi Janasovi sa rozhodol stranu opustiť aj primátor Novej Dubnice Peter Marušinec. Špekuluje sa aj o odchode trenčianskeho župana Jaroslava Bašku, ktorý na sneme strany odmietol kľúčovú pozíciu podpredsedu.

Primátor Novej Dubnice skonštatoval, že ,,po zrelom zhodnotení udalostí a po personálnej výmene predstaviteľov strany Smer-SD ma tieto kroky nepresvedčili, že by sa mala uberať novou cestou obmeny vedenia a novej perspektívy. Po 18 rokov pôsobenia v strane som vyhodnotil situáciu tak, že tieto zmeny nevedú k nejakému ďalšiemu napredovaniu strany.“ Marušinec je zároveň poslancom zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja. Dodal, že potenciál videl v osobne Petra Pellegriniho ako budúceho možného predsedu strany Smer-SD, ktorý mal možnosť s touto stranou dosiahnuť výsledky, aké dosahovala v minulosti.

Pracovný snem strany SMER-SD na Súmračnej ulici v BA
Na obr: predsedníctvo Smer-SD
Róbert Fico
Neprehliadnite

Zo strany Smer-SD odchádza primátor Novej Dubnice Peter Marušinec

Polícia posilní Navaľného ochranu

Polícia v Berlíne zvýšila bezpečnostné opatrenia, ktoré sa vzťahujú na ruského opozičného politika Alexeja Navaľného hospitalizovaného s príznakmi závažnej otravy na klinike Charité. Posilnenie Navaľného ochrany znamená, že jeho zdravotný stav sa zlepšuje a polícia chce zabrániť ďalším pokusom o atentát, pretože súčasne so zlepšením zdravotného stavu možno očakávať, že k nemu príde aj viac návštev.

Zahraničné zdroje tvrdia, že A. Navaľnyj je schopný hovoriť a pravdepodobne si pamätá, čo sa mu stalo pred tým, ako 20. augusta omdlel v lietadle. Jeho vyjadrenia môžu byť pre ľudí stojacich za útokom nebezpečné, domnievajú sa. Klinika Charité v pondelok oznámila, že lekári prebudili Navaľného z umelého spánku a postupne ho odpájajú od pľúcnej ventilácie. Pacient podľa lekárov reaguje už aj na slovné podnety. Klinika však nechcela špekulovať o potenciálnych následkoch otravy. Vysvetlila, že je na to ešte príliš skoro.

budova berlínska nemocnica Charité
Neprehliadnite

Navaľného stav sa zlepšuje. Nemecká polícia posilnila jeho ochranu