Na zamknutých železných bránach Národného futbalového štadióna na bratislavskom Tehelnom poli visí 125 veľkoformátových fotografií dovedna od 19 fotografov. Dokumentujú viac ako dve desaťročia kľúčových úspechov slovenského športu. Exteriérová výstava s názvom Krajina víťazov potrvá do konca roka.

Z toho športu mrazí

Takmer tridsaťročná éra našej samostatnosti priniesla veľa športových talentov. Športoví fotoreportéri zachytili dôležité momenty v kariérach slovenských reprezentantov, ale aj ich trénerov, fanúšikov a rodín. „Máloktorá oblasť ľudskej činnosti prináša také emócie ako šport,“ uviedol prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel a dodal, že podujatia tohto typu je mimoriadne potrebné poriadať práve teraz, keď celý svet trpí následkami koronakrízy.

„Verím, že práve tieto fotografie svojím univerzálnym a zrozumiteľným jazykom dokážu v ľuďoch oživiť tie zaujímavé a dramatické chvíle, ktoré nám v uplynulých obdobiach priniesol práve šport,“ dodal. Výstava je pre svoje situovanie do vonkajšieho priestoru v štýle Street Art Galery bezpečná a dostupná kedykoľvek.

Výstava športových fotografií 
,, Krajina víťazov ‘’ na Národnom futbalovom štadióne.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Výstava športových fotografií ,, Krajina víťazov ‘’ na Národnom futbalovom štadióne.
Portréty vystavujúcich fotografov z redakcií vydavateľstva News and Media Holding
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Portréty vystavujúcich fotografov z redakcií vydavateľstva News and Media Holding
Výstava športových fotografií 
,, Krajina víťazov ‘’ na národnom futbalovom štadióne.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Výstava športových fotografií ,, Krajina víťazov ‘’ na národnom futbalovom štadióne.

Výstava predstavuje sekvenciu významných medzníkov v slovenskom športe, často vzájomne súvisiacich a športovým nadšencom dobre známych. Reportáže z národných aj svetových turnajov, olympijských hier a majstrovstiev zachytili známi a oceňovaní fotografi, vydavateľstvá a agentúry. „Vyberali sme takmer mesiac. Prizvali sme športovcov, známe osobnosti aj úplne nezávislých ľudí,“ vysvetľuje k finálnemu výberu fotografií Ivana Titelová z NFŠ, a. s.

Medzi devätnástimi vystavujúcimi fotografmi sú aj štyria z redakcií vydavateľstva News and Media Holding vrátane TRENDu – Martin Domok, Matej Kalina, Emil Vaško a Michal Smrčok. Jedným z vystavujúcich je aj fotograf Agence France Presse (AFP) Joe Klamár, ktorého fotografie publikovali aj svetové denníky New York Times či Washington Post.

Lepšie ako na jar

Súčasná doba komplikuje situáciu športu na Slovensku, ten vrcholový nevynímajúc. Počas prvej pandemickej vlny bolo takmer všetkým športovcom znemožnené trénovať a súťažiť. „Toto by sme si v minulosti nedokázali predstaviť,“ povedal pred hŕstkou novinárov v utorok predpoludním Zdenko Kríž, viceprezident SOŠV.

Šport patril k jedným z prvých odvetví, ktoré boli už na jar zasiahnuté koronakrízou. Ekonomické kompenzácie boli nedostatočné aj napriek tomu, že pracovné miesta v športe, ktoré majú z hľadiska zamestnanosti silný hospodársky dosah, si zaslúžia ochranu. Tej sa venovala malá pozornosť. Dnes má vrcholový šport na Slovensku aj vo svete o niečo voľnejšie podmienky na život než na jar.

DownMall Central BA
Zdroj: Matej Kalina
DownMall Central BA
3. ETAPA TOUR DE FRANCE
Zdroj: MARTIN DOMOK
3. ETAPA TOUR DE FRANCE
Peter Sagan Tour
Zdroj: Martin Domok
Peter Sagan Tour
KRANJSKA GORA - OBROVSKÝ SLALOM
Zdroj: MICHAL SMRČOK
KRANJSKA GORA - OBROVSKÝ SLALOM
DANKA BARTEKOVÁ - TRÉNING
Zdroj: MICHAL SMRČOK
DANKA BARTEKOVÁ - TRÉNING
OSLAVA BARANOV
Zdroj: MATEJ KALINA
OSLAVA BARANOV
BIATLON ŽIEN
Zdroj: EMIL VAŠKO
BIATLON ŽIEN

Okrem fotoreportérov News and Media Holding nájdete na bránach Národného futbalového štadióna aj ďalších 15 autorov.

Vystavujúci fotografi: Ján Súkup (Štartfoto), Jakub Súkup (Štartfoto), Joe Klamár (AFP), Michal Svítok (TASR), Pavel Neubauer (TASR), Martin Baumann (TASR), František Iván (TASR), Radovan Stoklasa (TASR), Henrich Mišovič (TASR), Martin Domok (Plus JEDEN DEŇ), Michal Smrčok (sport24.sk), Matej Kalina (Plus JEDEN DEŇ), Emil Vaško (sport24.sk), Roman Benický, Vladimír Dorňák, Laco Duračka, Andrej Galica (SOVŠ), Roman Ferstl, Miro Gasidlo.