Heger ukončil spoluprácu s advokátom Miškovičom

Ministerstvo financií ukončilo spoluprácu s kontroverzným advokátom Michalom Miškovičom. Ten pôsobil ako poradca šéfa rezortu Eduarda Hegera. V súvislosti s tým získal aj viacero podozrivých a predražených zmlúv so štátom. M. Miškovič získal v poslednom období viacero lukratívnych zmlúv na právne zastupovanie ministerstiev, ako aj štátnych inštitúcií vrátane štátnej lotériovej spoločnosti Tipos, ktorá spadá priamo pod rezort financií. Minister Heger preto čelil kritike opozičných strán, ktoré v tom videli konflikt záujmov a dôvod na samotné odvolanie ministra.

E. Heger v minulosti uviedol, že advokát mal za úlohu preveriť zmluvy rezortu. ,,Pán minister Eduard Heger sa už v minulosti vyjadril, že JUDr. Michal Miškovič pracuje na Ministerstve financií SR na dohodu o vykonaní práce za 30 eur na hodinu, a to len do času, kým nedokončí úlohy, ktorými bol poverený. Tieto úlohy už boli splnené a MF SR spoluprácu s pánom Miškovičom ukončilo," uviedlo tlačové oddelenie rezortu. Okrem ukončenia zmlúv so štátom mu minulý týždeň Slovenská advokátska komora pozastavila advokátsku činnosť.

Heger
Neprehliadnite

Ministerstvo financií ukončilo spoluprácu s Hegerovým poradcom Miškovičom

Matovič nechce zverejniť ,,Pavlínkine“ majetkové priznanie

Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) žiada premiéra Matoviča o zverejnenie majetkových priznaní jeho manželky. Ten to ale naďalej odmieta a reaguje: ,,Keď to nezaujíma mňa, nevidím najmenší dôvod, aby to zaujímalo niekoho iného.“ Reakcia však podľa TIS nie je hodná premiéra krajiny ani politika, ktorý chce posunúť krajinu k vyššej transparentnosti a bojovať s korupciou, ako pôvodne sľuboval.

Podľa Transparency International je legitímne žiadať majetkové priznania od premiérovej manželky Pavlíny. Ako jeden z dôvodov uvádza aj fakt, že I. Matovič pred vstupom do politiky prepísal celý svoj majetok na manželku a papierovo takmer nič nevlastní. Preto je podľa mimovládky legitímne pýtať sa na majetky jeho najbližšej osoby, jeho ženy.

TIS uvádza, že ak premiér odmieta zverejniť informácie o majetku manželky, upiera tým všetkým občanom možnosť vystaviť najmocnejšieho slovenského politika verejnej kontrole. Transparency tiež pripomenula, že pred marcovými voľbami vyzvala lídrov všetkých strán, aby odkryli svoje majetkové pomery nad rámec zákona a v prípade šéfa Obyčajných ľudí a nezávislých osobností aj majetkové pomery jeho manželky.

Matovič
Neprehliadnite

Transparency International požaduje, aby Matovič zverejnil manželkine majetkové priznania

Odídenci zo Smeru nebudú mať vlastný poslanecký klub

Poslanci Národnej rady SR okolo Petra Pellegriniho nebudú mať vlastný poslanecký klub. Plénum v utorkovom hlasovaní odmietlo návrh na jeho zriadenie. Za hlasovalo iba 21 poslancov zo 140 prítomných, proti bolo 42. Zdržalo sa 76 poslancov. O vytvorenie klubu požiadali po tom, ako odišli zo strany Smer-SD, a po tom, ako Ministerstvo vnútra (MV) SR zaregistrovalo ich novú stranu Hlas – sociálna demokracia. Väčšina poslancov Smeru-SD sa hlasovania zdržala. Proti boli napríklad predseda strany Robert Fico aj podpredseda Juraj Blanár, ako aj poslanci ĽSNS.

Spolu s P. Pellegrinim žiadalo o vytvorenie klubu desať ďalších poslancov, ktorí odišli zo Smeru-SD. Sú medzi nimi aj bývalí podpredsedovia strany Richard Raši a Peter Žiga, ako aj bývalá členka predsedníctva a exministerka vnútra Denisa Saková, exministerka kultúry Ľubica Laššáková i poslanci Erik Tomáš, Peter Kmec, Matúš Šutaj Eštok, Ján Ferenčák, Róbert Puci a Ján Blcháč.

Na snímke nezaradení poslanci NR SR zľava Erik Tomáš, Ľubica Laššáková, Róbert Puci, Ján Ferenčák, podpredseda Národnej rady SR Peter Pellegrini, nezaradení poslanci NR SR Peter Žiga, Richard Raši a Matúš Šutaj Eštok  počas tlačovej konferencie strany HLAS - sociálna demokracia na tému návrhu zákona o dofinancovaní samospráv v Banskej Bystrici 11. septembra 2020. FOTO TASR - Ján Krošlák
Neprehliadnite

Poslanci okolo Pellegriniho nebudú mať svoj klub, plénum to odmietlo

NAKA zasahovala v SZĽH

Národná kriminálna agentúra vykonávala procesné úkony na Slovenskom zväze ľadového hokeja (SZĽH) a prípad má súvisieť s verejným obstarávaním hokejok. Potvrdil to hovorca policajného prezídia Michal Slivka. Kriminalisti sa zaujímali aj o funkcionárov slovenského hokeja. Polícia v utorok zaistila iba dokumenty, avšak nikoho nezadržala.

,,Potvrdzujeme, že Národná kriminálna agentúra dnes vykonala procesné úkony na Slovenskom zväze ľadového hokeja. SZĽH je a bude vyšetrovateľom z Banskej Bystrice súčinný vo všetkých smeroch. Všetky vyžiadané dokumenty sme im vydali, niekoľko ľudí už bolo aj vypovedať, medzi nimi aj ekonomický riaditeľ,“ uviedol v stanovisku za SZĽH Peter Jánošík, media a PR manažér SZĽH.

Zväz má nové vedenie, ktoré je transparentné a otvorené akýmkoľvek kontrolám, ktoré pomôžu očistiť slovenský hokej od individuálnych zlyhaní z minulosti. Vedenie SZĽH už v tomto smere vykonalo niekoľko personálnych zmien a na základe výsledkov vyšetrovania je pripravené v nich pokračovať,“ konštatoval ďalej v stanovisku.

ROZSIAHLA PROTIKORUPČNÁ AKCIA PLEVEL.
Neprehliadnite

NAKA zasahuje v budove Slovenského zväzu ľadového hokeja

Posledný termín pre daňové priznania je 31. október

Daňové priznania za minulý rok bude potrebné podať najneskôr do 31. októbra tohto roka. Týka sa to tých, ktorí ich doteraz nepodali pre koronakrízu. Ku koncu septembra sa totiž skončia lex korona opatrenia v oblasti daní. Počíta s tým vládny návrh zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nového koronavírusu, ktorý schválil parlament 106 hlasmi. Rokoval o ňom v skrátenom legislatívnom konaní.

V prípade podávania daňových priznaní bude stanovený fixný dátum, a teda 30. september, keď sa skončí opatrenie týkajúce sa ich odkladu. ,,Odvtedy začne plynúť lehota jeden mesiac od skončenia sa mimoriadnej situácie. Od 30. septembra do jedného mesiaca je preto potrebné podať daňové priznanie a zaplatiť daň, bude to teda 31. október 2020," priblížil v pléne parlamentu minister financií Eduard Heger s tým, že približne 16 percent subjektov ešte daňové priznania nepodalo.

Danovy urad, podatelna, Kosice
Neprehliadnite

Odklad daňových priznaní sa končí, treba ich podať a zaplatiť do konca októbra