Svoje 15. narodeniny oslávilo o. z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors prvoaprílovým klaunovaním v uliciach i prebratím symbolického občianskeho preukazu. Od začiatku svojho pôsobenia zrealizovali profesionálni zdravotní klauni dokopy až 20 000 klauniád pre deti aj dospelých v zariadeniach po celom Slovensku.

Pri príležitosti 15. výročia  vzniku o. z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors prebrali dnes z rúk riaditeľa NÚDCH v Bratislave doc. MUDr. Ladislava Kuželu, CSc. symbolický občiansky preukaz  výkonná riaditeľka združenia Zuzana Ambro a umelecký riaditeľ Pavel Mihaľák.

 

Klauni sú dospelí

Občiansky preukaz Červený nos Zdroj: Červený nos

Po prvoaprílovej akcii, keď profesionálni zdravotní klauni vyšli do ulíc, aby oslávili svoje 15. narodeniny aj s verejnosťou, ktorá sa s nimi bežne nestretáva, pokračuje združenie v oslavách po celý týždeň a aj klaunské návštevy v nemocniciach sa nesú v znamení narodenín. Navyše, tento rok oslavuje svoje 10. výročie od prvého uvedenia aj obľúbený program z repertoáru Červeného nosa CIRKUS PACIENTO.

V roku 2003 pozvala MUDr. Daniela Sejnová Američana žijúceho v Čechách Garyho Edwardsa, aby rozbehol klaunské návštevy na Klinike detskej onkológie a hematológie v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (dnešný NÚDCH) na bratislavských Kramároch, kde vtedy pôsobila ako primárka. Už 7. apríla 2004 zakladajú občianske združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors, pričom návštevy realizujú v úvode 4 zdravotní klauni. Po 15 rokoch má združenie 60 zdravotných klaunov, ktorí pravidelne navštevujú 53 nemocníc a 29 seniorských zariadení po celom Slovensku. Mesačne zrealizujú približne 230 zdravotných klauniád - vrátane pravidelných návštev na detských oddeleniach aj špeciálnych programov. Doposiaľ ich zrealizovali spolu 20 000.

Sprvu pôsobili zdravotní klauni hlavne vo vtedajšej DFNsP v Bratislave. V roku 2006 bol klaunský tím rozšírený o nových členov aj v regiónoch Žiliny a Banskej Bystrice, kde začali pravidelné návštevy detských oddelení. V roku 2008 k nim pribudli nemocnice na východe Slovenska.

Združenie by nemohlo napĺňať svoju misiu - Prinášať prostredníctvom klaunského umenia radosť a smiech tým, ktorí to potrebujú - bez podpory od darcov . “Ide prevažne o individuálnych darcov, ale aj firmy, granty či príspevky  z 2% z dane. Za to patrí všetkým, čo nás podporujú veľké ďakujem,“  hovorí Zuzana Ambro.

Klauni sú dospelí

Zdroj: Červený nos