Zrušíme pozíciu CEO?

"Ten neustály boj vo vlastnej firme ma už vyčerpáva. Namiesto toho, aby som bol v teréne u zákazníka, trávim nekonečné hodiny písaním vysvetľujúcich e-mailov, hľadaním spojencov, ktorí podporia v eskalácii moju vec v rámci organizácie. Musím brať do úvahy, že CFO a môj šéf dobre nevychádzajú, že marketing presadzuje svoje priority a aktuálne má navrch, čo sa týka vplyvu na rozhodnutia CEO, že IT nemá kapacitu na moje projekty, pretože v nich lobujú iní so svojimi projektmi..."

Môj známy, ktorý pôsobí ako vyšší manažér predaja v jednej veľkej spoločnosti, mi pripomenul to, s čím som sa stretával vo svoje korporátnej kariére každý deň. A stavím sa, že keby ste sa spýtali ľudí nachádzajúcich sa o niekoľko organizačných stupňov nižšie, či majú podobné skúsenosti, väčšina by prisvedčila. Všetci sme si už zvykli na to, že vo veľkých firmách je to jednoducho tak. Nestačí, že to, čo robíte, je v súlade so stratégiou. V boji o zdroje musíte byť schopní „pretlačiť“ to cez organizáciu a predbehnúť požiadavky iných. Tu už odbornosť nestačí. Úspešný človek v tomto prostredí sa musí naučiť pracovať „politicky“. Chce to dávku interpersonálnych schopností, chodbovej politiky a trpezlivosť.

Ak vediete organizáciu s niekoľkými stovkami ľudí a typickou hierarchickou štruktúrou, určite by stálo za to, aby ste sa pozreli na to, ako to funguje u vás. A ak s tým, čo zistíte, nebudete spokojní, mohli by ste sa zamyslieť nad minimálne dvomi strategickými dôvodmi, prečo túto vec riešiť teraz:

  1. Rýchlosť a agilita

Konkurencia v akejkoľvek oblasti teraz rastie ako huby po daždi a týmto novým „šťukám v rybníku“ možno chýba všeličo, ale rýchlosť to určite nie je. Držať krok a uspokojiť zákazníka si vyžaduje od každého zrýchliť a agilne prinášať nové riešenia. Neverte tomu, že stačí nariadiť agilitu a vaša byrokratická rozhodovacia vertikála ihneď zareaguje a stane sa efektívnejšou. Byrokraciu hierarchickej organizácie zaujímajú viac mocenské záujmy a boje ako strategické záujmy firmy. Ak chcete zmeniť stratégiu, musíte siahnuť na organizáciu.

  1. Kvalita vašich zamestnancov

Mladá krv, ktorú každý rok naberáte, čoskoro zistí, ako to chodí. Buď si zvyknú na to, že sa musia naučiť, ako presadzovať svoju prácu v sieti organizačného pavúka, alebo odídu. Časy, keď bola práca v korporácii pre najlepšie talenty ťahúňom, sú už preč. Talenty odchádzajú tam, kde okrem zaujímavej práce nachádzajú aj kvalitné pracovné prostredie a kultúru. Takže ak chcete tých najlepších ľudí z trhu, musíte sa starať o kultúru organizácie, ktorú im ponúknete.

Príklady toho, ako môže vyzerať organizačné usporiadanie budúcnosti, nechýbajú. Zadajte si do Googlu heslo „agile organization“ a zistíte, že ide o veľkú tému. Upozornil by som vás iba na zaujímavý experiment s názvom „holacracy“ (http://holacracy.org), ktorý doťahuje myšlienku potlačenia organizačnej byrokracie do extrému, keď sa ruší pozícia manažéra (vrátane CEO) a je nahradená organizačným princípom na základe tzv. „kruhov“. Aktuálne ho implementuje Zappos, jeden z najväčších on-line retailerov (pozrite www.zapposinsights.com/about/holacracy).

Je „holacracy“ alebo iné agilné prístupy 100 % návodom, ako zmeniť byrokratickú organizáciu na „šťuku v rybníku“?

Som si istý, že nie, ale mali by ste sa na ne pozrieť a inšpirovať sa. Každá z nich však rozbíja kult manažérskej moci, a preto musí byť iniciatíva v rukách toho, kto má konečnú zodpovednosť za celú organizáciu, teda CEO.