Ešte v roku 2012 prišiel štátny tajomník Jozef Burian s nápadom, aby živnostník nemal nárok na dávky v hmotnej núdzi aj keď sa mu nedarí a je v strate. Poslanci za SMER mu to v parlamente odklepli.

O pár dní poslanci za SMER schvália nový zákon o pomoci v hmotnej núdzi. Podľa tohto zákona nárok na dávky stratia nielen všetci živnostníci ale aj celá ich rodina - manželka a nezaopatrené deti. Len preto, lebo majú živnosť. Bez ohľadu na to, ako sa im darí - či živnosť rozbiehajú, či sú v strate, či majú zo živnosti dvesto, či tristo eur mesačne. Týkať sa to bude napríklad aj drobných farmárov, ktorých kus poľa či lesa neuživí - ani oni a ich rodiny nárok na dávky mať nebudú.

Minister financií Peter Kažimír ohlásil zavedenie daňových licencií. Pôjde o novú daň, ktorú budú platiť všetky "eseročky", "akciovky" a pravdepodobne i družstvá - a to aj v prípade, že nevykazujú zisk, sú v strate, či reálne vôbec nevykonávajú činnosť. Táto daň by mala byť okolo 1000 eur ročne. Zisková spoločnosť si zaplatenú daňovú licenciu odpočíta zo štandardnej dane z príjmu. Pre ostatných vyše 100 tisíc firiem ide o novú povinnosť voči štátu. Ak máte tri - štyri firmy, ktoré nevykazujú zisk - rýchlo ich zrušte, inak za každú zaplatíte spomínaných 1000 eur ročne do kasičky ministra financií. Každý, kto niekedy podnikal, vie že založiť firmu je ťažké - a po zmenách v Obchodnom zákonníku to bude ešte horšie. Zrušiť firmu je však ešte väčší problém. A zrušiť firmu so zamestnancami je problém obrovský - práve kvôli zamestnancom, ktorí stratia zamestnanie a ďalšie svoje uplatnenie budú hľadať na chodbách úradov práce.

Nebudem komentovať vyjadrenie premiéra Roberta Fica z leta tohto roku - že vraj sa dane nebudú zvyšovať a žiadne nové dane sa nebudú zavádzať - názor si urobíte sami.

Zaujímavo komentoval návrh na vylúčenie živnostníkov z nároku na pomoc v hmotnej núdzi štátny tajomník Burian na parlamentnom sociálnom výbore. Vraj živnostníci čo sú v strate alebo majú nízke príjmy, podvádzajú, falšujú daňové priznania, zatajujú príjmy alebo si nafukujú výdavky a tak bude dobré riešenie stopnúť dávky plošne všetkým takýmto živnostníkom a celým rodinám. Princíp kolektívnej viny. Samotní právnici legislatívneho odboru parlamentu upozorňujú, že ide o protiústavné vylúčenie skupiny osôb z nároku na dávku v hmotnej núdzi. Podľa vlády sú všetci živnostníci podvodníci, ktorí zatajujú svoje príjmy a tak nikto z nich na dávky nárok mať nebude.

Tak argumentuje aj minister Kažimír. Firmy, ktoré neplatia dane z príjmov - napríklad preto, lebo práve nevykonávajú činnosť alebo preto, lebo ich investície a odpisy z nich prevyšujú aktuálne príjmy - budú dane platiť, lebo Kažimír.

Ako sa zdá, vláda Roberta Fica považuje všetkých živnostníkov, samostatne hospodáriacich roľníkov, konateľov a majiteľov eseročiek za podvodníkov. Premiér a jeho ministri by si však mali uvedomiť, že likvidáciou živnostníkov a menších podnikateľov prídu o prácu a príjmy z nej nielen oni ale aj ich zamestnanci. O chvíľu tu nebude nikoho, kto tie Ficove dane bude platiť.

Dobre už bolo.