Kto, kedy a prečo potrebuje lekára ? Keď som mal päť rokov, niekedy v roku 1982, ocitol som sa v jednej dedinskej nemocnici kvôli podozreniu na zápal priedušníc alebo pľúc. Položili ma na posteľ a na chrbát umiestnili sklené pologule, ktoré vyťahovali krv do kože na chrbte. V dnešnej dobe to felčiari volajú „bankovanie“ (a nesúvisí to s vtieravou reklamou na úvery). Vtedy to bola bežná a asi aj funkčná metóda, pretože zanedlho som zase zdravý štastne prázdninoval. Jednoduché, funkčné a nenákladné.

To, ako by na tomto zdravotnom probléme zaryžoval systém našej zdravotnej starostlivosti si nedovolím odhadnúť, no som presvedčený, že by to nebolo „iba za pár sklených baniek“ a prejavilo by sa naplno sociálne cítenie so všetkými účastníkmi dodávateľského reťazca služby „liečba“.

Bentley za 332 000 €

Celý problém podľa mňa najlepšie vystihuje porovnanie s automobilmi. V takom prípade sú naše schránky jedinečné a kusovo vyrábané exempláre hodné minimálne 332 000 EUR 1) (teda zhruba jedného Bentley). Keď má niekto také auto, určite s ním narába ako s kryštáľom, tankuje doňho čo najlepšie palivo, garážuje v suchu/teple, poisťuje. Dá si záležať na tom, aby dával auto do najlepšieho servisu so 100% zárukou, že všetky úkony na jeho vzácnom aute budú odvedené transparentne, starostlivo a zodpovedne - tak aby jazdilo spoľahlivo a bez komplikácií, inak by servis a aj samotná značka utrpela na vysokom renomé. Keď máte Bentley, máte 100% istotu, že bude jazdiť kým ho nepredáte alebo ho nezdedí niekto po vás. Každý bentley-mechanik vám úprimne zaželá: „jazdite opatrne a veľa štastných kilometrov“.

Náš postoj k vlastnému zdraviu je však značne odlišný od postoja majiteľa Bentley, a to napriek tomu, že ide o porovnateľnú hodnotu (vyjadrenú číslom).  Namiesto toho, aby sme dbali na svoju životosprávu a tankovali čo najlepšie palivo, do našich nádrží lejeme/sypeme lacné odpadky a aby to celé nezanechávalo zlú chuť v ústach, ešte si aj zapálime (o tom kto z toho profituje a aké marže sú na obyčajnom usušení a zošúľaní tabakového listu nemá zmysel polemizovať). Namiesto toho, aby sme pravidelne a s radosťou (nie z donútenia na jar kvôli plavkám na trápnu pláž) cvičili pre svoje zdravie a kondíciu, spali keď príroda spí a bdeli keď príroda bdie (ospravedlňujem sa všetkým s nočnými službami) naše víkendy, dokonca aj pracovné týždne systémovo nezodpovedajú tomu, že sme deti prírody a že jej zákony sa na náš vzťahujú. A akonáhle sa objaví prvý divný zvuk z nášho Bentley, ideme za lokálnym servisákom v bielom plášti, ktorý však s nami jedná z pozície moci poznania (daný objektívne zaslúženými vedomosťami), všetky záznamy o nás píše v Latinčine (keby v Angličtine) a aj nečitateľne (možno lekári v rámci štúdia majú aj predmet „lekársky škrabopis“) a to je len začiatok nerovného vzťahu. Na tomto mieste však treba uznať, že stále existujú lekári, ktorí sú ochotní prediskutovať s vami váš zdravotný stav a spôsob jeho liečby, no aj to len na vaše naliehanie, nie prirodzene a automaticky. Vačšinou platí, že to, čo s vami urobí lekár je jeho suverénne tajomstvo.

Vždy existuje mnoho spôsobov ako dôjsť k cieľu, no mne osobne sa zdá, že súčasná medicína uprednostňuje superrýchle a vždy drahé riešenia - pre veľmi bohatých dokonca vyrábajú 1-dňové antibiotiká. Alternatívna liečba trvá mnohokrát dlhšie, no je prirodzená a chorému pripomenie, že zdravie je vysoká hodnota, ktorej udržanie si vyžaduje celoživotné úsilie.

Lenže v našom zdravo-servise je to ako naschvál – jednu zlú súčiastku opravia a dve pomôžu pokaziť. Potom chodíme s naším Bentley do servisu neustále a čím sme starší, tým viac. Keby sa napríklad dôchodok „solidárne“ zvyšoval každým dožitým rokom poberateľa a po napríklad 10 rokoch predstavoval 10-násobok (3.750 EUR), ľudia by vyšli do ulíc. Ale rastúce náklady na liečbu starnúcich a churavejúcich ľudí všetci tolerujú, nikto sa nezamyslel nad pojmom „CELOŽIVOTNÁ PREVENCIA“ a „PRIEBEŽNÁ ZODPOVEDNOSŤ ZA ZDRAVOTNÝ STAV OBYVATEĽSTVA“. Každý sa bojí byť nesolidárny s chorými, a to napriek tomu, že liečba civilizačných chorôb predstavuje hlavnú časť nákladov na zdravotnú starostlivosť.

Namiesto znižovania limitov pre skoršie zaradenie pacienta do kategórie „vysokotlakový“ alebo „cukrovkár“ treba zaviesť priebežné pravidelné kontroly zdravotného stavu v nadväznosti na platby poistného a individuálneho krytia zdravotných úkonov tak, aby sa ľudia nenechali príjemne rozmaznať liekmi a úplne spadnúť do záchrannej siete našej zdravotnej starostlivosti.

Liečba je boj o zdravie a nie relaxačná kúra.

Keď je možné ľudí pod hrozbou sankcií nútiť chodiť na kontroly technického stavu auta, prečo to neplatí pre naše telesné schránky ? Prečo za socializmu boli u lekárov obrázky s ovocím a rannými cvikmi a dnes sú tam samé nadnárodne profesionálne vyrobené reklamy na všetko, len nie na zdravie ?

Som bývalý fajčiar a keď ktorémukoľvek fajčiarovi položím otázku „nevadí ti, že budeš mať žltočierne pľúca, problémy s tlakom (či potenciou) a žlté zuby ?“, hrdinsky sa pousmeje. Keby som sa fajčiara opýtal, či mu nevadí, že každým ďalším rokom fajčenia bude mať menšie poistné krytie za servisné úkony u lekára, pričom zdravotné odvody sa mu nezmenia (alebo vzrastú), jeho hrdinstvo sa rýchlo premení na úplne inú pózu ! Ja mám sedavé zamestnanie a každý deň precvičujem chrbticu, inak by som už chodil s hrbom alebo so seknutiami na injekcie. Dbám aj na svoju stravu, pretože je to palivo do môjho Bentley a determinuje moju kvalitu života. Nechcem byť totiž pacientom, nemám rád čakárne ani žiadne zdravo-servisné úkony.

My s našim postojom k zdraviu si sami môžeme za to, že zdravo-servis nás stojí obrovské peniaze a že organizácia celého liečbu-dodávajúceho reťazca len získava na objeme a moci. Akonáhle sa postavíme pred rovné zrkadlo a naše vlastné chyby pomenujeme pravým menom, zmena OBSAHU fungovania zdravotníctva dostane zelenú.  Prečo sa čudujeme, že toto odvetvie tak parádne rastie a profituje, keď my sami ho vďačne a dôverčivo kŕmime ? Zreálnenie nákladov za službu nedosiahneme ani jedným ani sto zákonmi, pretože v prvom rade je potrebné začať od pacienta – teda od nás samotných. A to tak, aby sme pacientmi nemuseli nikdy byť.

Pre zaujímavosť uvádzam tri ozajstné príbehy z môjho okolia ako dôkaz toho, že o zdravie treba bojovať a nie je zadarmo.

  • Výskumníčka v oblasti chémie dostala na 50ku viacnásobný darček (rakovina, struma, poškodenie pokožky na 50% tela), jej lekár v tom čase označil stav za terminálny s predpokladom 6 mesiacov života. Ona mu neverila. Verila pánu Bohu a denne sa postojačky modlila 4 hodiny. Ten lekár zomrel o dva roky neskôr. Ona prežila ďalších 30 rokov a zomrela šťastná. Koľkokrát som ju navštívil, toľkokrát ma objala jej sila ducha.
  • Hudobníčka – klaviristka so sedavým náročným zamestnaním celý život denne cvičí jógu. Namiesto injekcií alebo pravidelných pobytov v kúpeľoch trpezlivo bojuje o svoju chrbticu a striedmou stravou a pravidelným spánkovým režimom sa chráni pred záchrannou sieťou zdravotnej starostlivosti. Dbá o svoje telo i dušu a v tom jej pomáha aj jej viera, nielen vôľa. Naučila ma plávať, jazdiť na aute a rozumieť vážnej hudbe. Ďakujem jej za to.
  • Energetik – silnoprúdár má sedavé zamestnanie a napriek svojmu solídnemu veku dbá o svoju výbornú kondíciu, celoživotný bežec, cyklista, skvelý tréner a výborný človek, nenecháva seba ani svoju rodinu rozmaznávať sa pohodlným životom a všetci sú zdraví, veselí a podľa mňa aj štastní. V zdravom tele zdravý duch - on je toho živým dôkazom. S ním som zabehol svoj prvý maratón (už ako bývalý fajčiar). Je mi ako rodina a mohol by byť vzorom mnohým.

Za stav v zdravotníctve si môžeme my sami – každý z nás ho svojím postojom ovplyvňuje a ovplyvňovať bude, takže karty sú aj v našich rukách. Nenechajme si ich vziať !

1)      www.sme.sk/c/6197263/ludsky-zivot-preratali-na-eura.html