Seriál WWW tipov bol pôvodne publikovaný na eTRENDE v rubrike Svetová ekonomika. Keď už mám svoj blog, tak som články presunul sem.

Hackli ste štatistický úrad?

Keď som cez komunálne voľby neúspešne klikal na web štatistického úradu, neprišlo mi to nijako výnimočné. Stalo sa párkrát aj predtým, že úrad musel posielať čerstvé údaje o HDP alebo inflácii novinárom mailom, pretože ráno o deviatej, kedy sa zverejňujú, ich stránka neprijímala návštevy. Takže keď predseda úradu Peter Mach hovoril na povolebnej tlačovke o hackerskom útoku ako príčine nedostupnosti ich webu, prišlo mi to neuveriteľné. Lenže potom sa na undergroundovej stránke blackhole.sk (známej z prípadu nbusr123, mimochodom, vyskúšajte, či stránka bezpečnostného úradu cez víkend funguje) človek s prezývkou lekvár priznal, že sa spoluúčastnil útoku na statistics.sk - tak, že chcel poznať výsledky volieb. Podobných útočníkov bolo zrejme viac než stránka štatistikov dokázala pohostiť. A lekvár nie je sám, kto spochybňuje verziu hackerského útoku. O kvalite a bezpečnosti, alebo aj funkčnosti a dizajne stránky úradu si prečítajte tu alebo tu. A pre úplnosť, tu je stanovisko úradu.

blackhole.sk/node/1142


Vlastný štátny rozpočet

To, že sa o štátnom rozpočte rozhoduje v parlamente má jednu výhodu: taká vysoká koncentrácia štátotvorného humoru by nemohla vzniknúť pri žiadnej inej príležitosti. Tento rok pochádzali najlepšie hlášky priamo zo socialistického srdca koaličných poslancov. Pútavo to všetko zosumarizovali moji kolegovia z TRENDu. Oproti tomu je stránka, na ktorú chcem upozorniť, pomerne nudná. Inštitút ekonomických a sociálnych štúdií INESS chcel ľudí poučiť o tom, na čo štát míňa peniaze a spravil zaujímavý web, na ktorom si môžu sami namodelovať štátny rozpočet. Ak napríklad niekto nechce dávať poľnohospodárom priame platby, škrtne ich a zistí, že práve ušetril tri tisícky, ktorými sa v skutočnosti na budúci rok poskladajú všetci pracujúci poľnohospodárom.

www.cenastatu.sk/obchod/


Index zbrane-kaviár

Svet môže vyzerať ako jedno veľké bojisko, keď si zapnete správy a sledujete Irak, Afganistan či Darfúr. Alebo aj ako miesto mierovej prosperity, keď sú správy o tom, ako bohatne Čína a India a ďalšie krajiny menia diktatúru za demokraciu. Ako zistiť, či prevažuje trend k horšiemu alebo k lepšiemu? Peniazmi. Analytik Richard L. Aboulafia vymyslel nezávislý ekonomický index Guns-To-Caviar, ktorý porovnáva výdavky na dva protichodné ciele - zbrane, ako symbol vojny a nebezpečia a kaviár - symbol luxusu. Výdavky sveta na tieto komodity sledoval 17 rokov. A podľa histórie indexu sa svet postupne vyrovnáva s krízou zo začiatku tretieho tisícročia, ale stále je ďaleko za rajskou záhradou z konca 90. rokov.

www.slate.com/id/2155445/fr/rss/


Keď dom vašich snov ešte nie je na predaj

Internet už dávno zmenil obchodovanie s nehnuteľnosťami, a inovácie pokračujú ďalej. Autori fínskej stránky Igglo rozšírili bežnú ponuku realitnej kancelárie o domy či byty, ktoré ešte nie sú na predaj. Zohnali si fotografie a charakteristiky všetkých domov v Helsinkách a potenciálnym kupcom dávajú možnosť predobjednať si ich vysnívaný dom. Majitelia nehnuteľnosti sa takto môžu dozvedieť, ako žiadaný je ich dom, čo môže byť informácia cenná pre plánovanie budúcnosti. Ak sa vysnívaný dom napokon dostane na trh, kupcovia, ktorí o neho prejavili záujem, dostanú automatické upozornenie. Keďže Igglo vstupuje do hry až potom, ako sa spáruje dopyt a ponuka, účtuje si nižšie poplatky, ako bežná realitná kancelária. Igglo už má svojich nasledovníkov. Holandský server Elkuhuistekoop (každý dom na predaj) tiež motivuje ľudí, aby si vybrali dom, bez ohľadu na to, či práve je alebo nie je na predaj a vytvára si tak budúci trh. Americká stránka Zillow na to ide opačne. Vyzýva majiteľov domov, aby definovali "magickú" cenu, za ktorú by boli ochotní odísť bývať inam. Potenciálni kupci potom môžu majiteľa kontaktovať emailom aj bez toho, aby dom figuroval v ponukách realitných kancelárií.

www.springwise.com/homes_housing/real_estate_30_update/


Zorganizujte si prácu

Nasledujúce time-management tipy sú adresované predovšetkým ľuďom, ktorých internet živí, ale sú užitočné aj pre tých, čo ho používajú iba ako nástroj. Tak napríklad: zapisujte si dôležité internetové adresy. Ak vám vyhovuje Word, robte to tam, ale hlavne to robte systematicky. K tomuto pravidlu som sa dopracoval aj sám. Vážne šetrí čas. A plánujem si vyskúšať ďalší tip: vybavovať maily okamžite a nenechávať ich visieť v boxe.

webworkerdaily.com/2006/12/11/11-tips-for-time-management-in-a-web-worker-world/


Koľko ekonómov treba na výmenu žiarovky?

Je to jedno, aj tak by všetci čakali na neviditeľnú ruku. Na Yale Economic Review je zaujímavá esej o ekonómoch a ich teóriách.


Desať naj- internetových akvizícií všetkých čias

Zase nejaký rebríček, ktorý nevyhrala fúzia Google a YouTube.


Zabudnite na lietajúce autá

V Massachusetts vyrábajú lietadlo, ktoré po pristátí zloží krídla a dá sa používať ako auto. Chcú ho predávať za 148 tisíc dolárov.


P.S. Nie všetky linky nemusia nevyhnutne bežať aj v IE.