Vládne účty sú fakt. Ten zadarmo - pre sociálne slabších, aj ten trojeurový - pre ostatných. A nedá sa na tom nič zmeniť. Môžeme pochopiť výhrady bankárov, ktorí sa oprávnene sťažujú, že nastaviť základný bankový produkt je ako povedať pekárovi, aký chlieb má piecť a koľko si zaň môže pýtať. S tým rozdielom, že po pekárovi to nikto nežiada, hoci chlieb má pre prežitie populácie väčší význam ako bankový účet.

Vstúpia bankári nechcene do volebnej kampane?

Zdroj: Vlado Benko

Ako na vládny účet?

Spôsobov, ako sa s novou situáciou na trhu vysporiadať, je viacero. Napríklad znížiť maximálnu zákonnú cenu za štandardný balíček z 3 eur na 1,5 eur – tak, ako to urobila UniCredit Bank. Alebo masívne podporovať  svoj vlastný účet a možnosť získať ho zadarmo – ako konkurenciu voči vládnemu účtu – to je prípad Slovenskej sporiteľne.

V prípade najväčšej banky je situácia trocha komplikovanejšia. Aby mohol klient získať bežný účet zadarmo, musí si pravidelne sporiť aspoň 10 eur, zaplatiť kartou 200 eur a mať nastavené tri trvalé príkazy alebo inkasá. A v cene nie sú zahrnuté hotovostné vklady a výbery na pobočke. Za istých okolností tak môže byť  trojeurový účet výhodnejší ako ten zadarmo. Ale to si už musí spočítať klient. Dôležité je, aby mal možnosť výberu.

Dve banky (ČSOB a Prima) však zaujali menej tradičný postoj. V prípade, že u nich má klient  otvorený bežný účet a požiada o vládny, dostane ho, ale s novým číslom. V praxi to znamená komplikácie a potrebu nahlásiť nové číslo dodávateľom, zamestnávateľovi, či napríklad Sociálnej poisťovni.

Posledný prípad slúži podľa informácií ministerstva financií ako zastrašovanie dôchodcov. Sociálna poisťovňa má totiž tri mesiace na spárovanie nového čísla účtu a za ten čas môže meškať dôchodok. Penzistom hneď pribudne pár šedivých vlasov navyše a vládny účet si rýchlo rozmyslia. Samotné banky tvrdia, že zákon neporušujú. Ministerstvo má však iný názor.

Ministerstvo a klienti

Postoj finančných inštitúcií je pomerne nešťastný. Ak si banka trúfne hľadať právne kľučky, aby napálila ministerstvo, nebude váhať urobiť to aj pri klientoch. Pre zákazníkov by to malo byť varovanie. A dôvod zamýšľať sa nad zmenou banky.

No je tu ešte jeden aspekt. Banky svojim nepochopiteľne útočným postojom prilievajú oheň do takmer vychladenej pahreby. Diskusia o vládnom účte mala byť pomerne jasná: Populistická vláda na jednej strane a banky ako obete štátnej regulácie. No banky otočili a v snahe vysmiať sa ministerstvu, urobili obeť z klienta.  

Po migrantoch bankári?

Necelý mesiac pred voľbami môžu byť dopady katastrofálne. Pre celý bankový sektor. Najmä ak si uvedomíme, že minister Peter Kažimír avizoval zmenu vyhlášky, ak si to bude postoj bánk vyžadovať.

Medzitým vrcholí kampaň a premiér Robert Fico si vyberá nepriateľov, pred ktorými musí chrániť Slovensko. Po imigrantoch prišiel na rad Matovič a nasledovať môžu banky.

A všetci vieme, že bankári sú vďačná obeť, bez zástancov v spoločnosti. Verejnosť bude stáť automaticky na druhej strane.

Aj preto osobne očakávam každým dňom tlačovku, na ktorej ukáže Robert Fico prstom na „arogantných bankárov“. A na boji s nimi bude získavať politické body. V najhoršom prípade sa bude hľadať spôsob, ako z bankových ziskov zaplatiť nedocenených a hlavne nespokojných učiteľov.

Poriadok v peniazoch

Ešte jedna kuriozitu k téme poskytol minulý týždeň: Minister financií  uvádzal na tlačovom brífingu vládny účet slovami, že je čas, aby si ľudia upratali vo svojich financiách. Zábavné je, že hlavná tlačovková miestnosť ministerstva financií má na stene heslo: verejné financie = vaše peniaze. Minister tentoraz povedal zrejme viac ako chcel. Upratať si svoje peniaze rozhodne treba. No nielen tie v peňaženke. Jednu hromadnú príležitosť budú mať Slováci už o pár týždňov, konkrétne 5. marca.