Voľby sú už pár dní za dverami (a Veľká noc predo dvermi – áno, tak je to správne po slovensky :lol: ). Tých pár dní sa chystám napísať ich malé hodnotenie z hľadiska boja proti najväčšej chorobe Slovenska – korupcii. Veď práve voliči by mali jasne povedať, čo si o stave krajiny myslia a ako ďalej s liečením jej chorôb.

Ako sa dalo čakať, volebné obálky nastavili zrkadlo niektorým politikom, ktorým sa to už roky žiadalo. Komu niet rady, tomu niet pomoci, hovorí si človek pamätlivý histórie nad „volebným ziskom“ na úrovni 0,931 % v prípade HZDS a jeho večného vodcu Vladimíra Mečiara. „Otec Slovenskej republiky“ mal v roku 1998 úctyhodných 33 % a odvtedy len ignoroval voličov, viedol prázdne reči a keď sa mu podarilo dostať do vlády so Smerom, kradol ešte horšie ako v rokoch 1994 – 1998, keď vládu viedol.

Ďalší významný výsledok je „úspešných 6,099 %“, na ktoré to dobojovala SDKÚ najmä vďaka svojmu  večnému vodcovi Mikulášovi Dzurindovi. Človek, ktorý práve v roku 1998 dokázal strhnúť krajinu do boja za pravdu, spravodlivosť a fungujúcu krajinu od roku 2006 vo funkcii zjavne nadsluhoval. V roku 2010 sa mu ešte podarilo udržať sa v hre nastrčením Ivety Radičovej do zdanlivo líderskej pozície. Len čo však I. Radičová prejavila vlastné názory a vnútorne sa postavilo proti kostrám v skrini SDKÚ, zbavil sa jej. Jeho voličský potenciál sa potom ukázal v plnej nahote. Ignorovanie voliča, arogancia voči médiám a spojencom, ambície lídra bez potenciálu. To všetko viedlo k volebnej katastrofe oboch silných mužov roku 1998.

S voličskou fackou odišli aj ďalší. Od Jána Slotu, cez Pavla Weissa, Zuzanu Martinákovú až po stále Durayovu SMK. Netreba zabudnúť na SaS, ktorá sa tiež pred voľbami viac ľúbila sama sebe ako voličom. Zbytočné je spomínať politických trpaslíkov, našťastie nás nikto z nich nebude obšťastňovať v parlamente. Čo je pre V. Mečiara i M. Dzurindu spoločné a čo ich stiahlo pod hladinu? To, že proti korupcii bojovali obidvaja iba rečami. V skutočnosti viac alebo menej, otvorene alebo skryto podporovali jej bujnenie a úspešnosť. Z hľadiska roku 1998 je smutné, že to o Mečiarovi platí iba o niečo viac, ako o vtedajšom „bojovníkovi za lepšie Slovensko“ bicyklujúcom krajinou.

Čo povedať k neuveriteľnému volebnému zisku Roberta Fica a Smeru? Je naozaj zaväzujúci a v prvých rozhovoroch budúceho predsedu vlády som prekvapujúco rozpoznal veľa pokory, ktorú by takéto víťazstvo malo v politikovi vzbudiť. Bolo by skvelé, ak by táto dôvera zhruba štvrtiny dospelých obyvateľov Slovenska dala Robertovi Ficovi krídla v úsilí zmeniť ho. Na fungujúcu, šťastnú krajinu, mysliacu dlho do budúcnosti a ukazujúcu smer k morálnej a ekonomickej prosperite v regióne. Nesmejte sa, myslím si, že človek, ktorému dalo dôveru toľko voličov, si zaslúži šancu a aj moju nádej, že sa mu to podarí. Napokon, skoro sa ukáže, či ho úspech zničí, alebo posilní.

Ak totiž nezačne riešiť skutočné problémy Slovenska, ktorými sú najmä korupcia, zle fungujúce zdravotníctvo, školstvo, arogantná a úplatná štátna správa, miestami kolabujúca doprava, zhoršujúce sa životné prostredie, kritická nezamestnanosť, krajina sa mu čoskoro začne rúcať na hlavu. Ak sa Robert Fico namiesto na dobré spravovanie krajiny sústredí na dosadenie málo schopných, avšak na všetky zlodejstvá ochotných kumpánov z najtemnejších zákutí lojálnych okresov a firmičiek kmotrov Smeru, dopadne ako Vladimír Mečiar a Mikuláš Dzurinda.

Skôr či neskôr sa totiž nájde menej okukaný populista, ktorý nasľubuje ľuďom ešte väčšie nemožnosti a strhne na seba ešte viac pozornosti a nádeje. Už prvé zmienky o prípadných ministroch vo vláde Smeru svedčia o tom, že Róbert Fico si buď nie je vedomý tohto rizika, alebo je napriek fantastickému volebnému výsledku za zenitom svojej kariéry a vstúpil na cestu dolu. Viac o nomináciách píše môj kamarát Fero Múčka TU.

Čo mu možno poradiť, je jedno: Dať do kľúčových pozícií schopných ľudí, ktorí dokážu ustrážiť inštitúcie, podniky, ministerstvá a úrady od kradnutia. V stave, keď sa v rozpočte zíde každý milión eur je predstava, že polovica verejných zdrojov sa ukradne jasnou smerovkou, kde treba šetriť a kde hľadať peniaze na rozbehnutie ekonomiky. Transparentnosť všetkých zmlúv je prvý predpoklad, aby krajina fungovala a každý, kto len trochu chce a baví ho to, mohol chytať gorily všetkého druhu. Róbertovi Ficovi a jeho garde by to mohlo vadiť iba v jednom prípade – že sú väčšie gorily, než za aké ich voliči považujú. V takom prípade je len otázkou času, kedy voliči i R. Fico spoznajú pravdu. Voľky-nevoľky. Tak uvidíme.