Starosta bratislavskej mestskej časti Rača Ján Zvonár (Smer-SD) sa hneď na úvod pôsobenia v úrade v roku 2006 zviditeľnil tým, že si nechal schváliť plat o 50 percent vyšší, ako mal jeho predchodca. Neskôr zaujal kontroverzným rozhodnutím o zruš... pardón, vysťahovaní materského centra Ráčik, sebaschválením prenájmu pre svoju firmu, či nákupom gýčovitých obrazov všetkých porevolučných starostov Rače za sedemtisíc eur. A na záver svojho prvého volebného obdobia vyprodukoval ešte jednu nechutnosť. Predvolebnú kampaň.

Ján Zvonár vyzdobil Raču bil- a megabordmi, z ktorých sa chvastá, ako dodržal svoje sľuby. Že zachránil Nemecký kultúrny dom. Že obnovil detské ihriská. Že do Rače priviedol toľko chýbajúci obchodný reťazec. Neprekáža mu, že to nie je pravda, že si privlastňuje zásluhy iných, že sa prezentuje nedokončenými a/alebo spackanými projektmi.

Pre hnidopichov: dobre-dobre, na bilbordoch nepíše priamo, že on, stojí tam „Rača“, no z povahy politickej reklamy je zrejmé, že myslí seba.

Ale k veci. Na príchode nákupného centra sa J. Zvonár podieľal len tým, že vlastnoručne podpísal najprv územné, potom stavebné a napokon kolaudačné rozhodnutie. Čo je vlastne jeho psia povinnosť, ak investor k žiadosti doloží všetky potrebné papiere.

Je trocha na počudovanie, že obchodný reťazec s názvom začínajúcim sa na K súhlasil s použitím svojho loga v komunálnej kampani, ale možno je to odmena starostovi za jeho „vlastnoručnú snahu“. Alebo – čo by bol ten horší prípad – za to, že na investora netlačil, aby pri výstavbe novej svetelnej križovatky pri nákupnom centre myslel aj na prechody pre chodcov. Ktorí teraz cestou za nákupmi musia prejsť cez električkovú koľaj a rušnú štvorprúdovku, alebo si spraviť riadnu obchádzku.

Čo sa týka detských ihrísk. Že v skutočnosti šlo o nápad (najprv koaličných, teraz opozičných) miestnych poslancov, sa ešte, hádam, dá prehltnúť. Čo je podstatnejšie, hracích prvkov ubudlo a napríklad nové hojdačky sú kvôli čudne riešenému operadlu menej bezpečné ako tie staré (pohľad rodiča). A ďalej, ako si vysvetliť, že multifunkčné ihrisko s umelým trávnikom, ktoré svojho času v trenírkach a tričku otváral sám Zvonárov boss Robert F., nechala mestská časť bez akejkoľvek ochrany, napospas nudiacim sa výrastkom?

No hádam najväčší gól je Nemecký kultúrny dom, ktorý bol pred pár rokmi adeptom číslo jedna na asanáciu. Ján Zvonár si pripísal zásluhu záchrancu, keď aj v poslednom, predvolebnom Račianskom výbere (obežníku, vydávanom mestskou časťou) píše: „Prevzali sme Nemecký kultúry dom od Vinoproduktu [susediacej firmy]...“ V skutočnosti Rača budovu odkúpila v roku 2002, štyri roky pred Zvonárovým nástupom do funkcie.

A to ešte nie je všetko. Na obnovu kultúrneho domu šlo viac ako 1,5 milióna eur. Zvonku je to paráda – nové okná, nová fasáda, nová strecha. No interiér je zreštaurovaný tak z jednej tretiny, hotová je v podstate len tanečná sála. Chýba reštaurácia aj administratívne priestory, ktoré chcela mestská časť prenajímať. Aspoňže sa starosta  môže pred občanmi predvolebne propagovať narýchlo zbúchanými kultúrnymi podujatiami. Výkon hodný majstra Potemkina.

Voľby v Rači: Starosta si pomáha Potemkinom

Zdroj: kulturny dom exteriér


Voľby v Rači: Starosta si pomáha Potemkinom

Zdroj: kulturny dom interier 1

Voľby v Rači: Starosta si pomáha Potemkinom

Zdroj: kulturny dom interier 3

Voľby v Rači: Starosta si pomáha Potemkinom

Zdroj: kulturny dom interier 2

A mravné poučenie? Možno som naivný, ale myslím si, že komunikácia s voličmi by mala byť pravdivá. Ak si starosta vymýšľa a prekrúca na bilbordoch, čo asi robí za dverami svojej kancelárie?

P.S.: Zaujímavý je pohľad aj na kandidátku koalície Smeru-SD. Okrem súčasného starostu sa na nej medzi kandidátmi na poslanca nachádza aj jeho 21-ročný syn. Pre pokoj v rodine a nadpolovičnú väčšinu hlasov v zastupiteľstve treba jednoducho spraviť maximum.

P.P.S.: Autor tohto článku sa nechal voľne inšpirovať spravodajom Račan, za ktorým stojí protikandidát J. Zvonára na starostu Rače. Račan takisto poskytol fotografie interiéru, zverejnené v tomto článku.